Każdego dnia miliony słoików trafia do kontenerów z odpadami, a przecież z powodzeniem można nadać im drugie życie. Akcja „Zbieramy Słoiki” zachęca do oddania ich w dobre ręce.
Organizatorem akcji jest Żaneta Geltz, założycielka Stowarzyszenia HAPPY EVOLUTION Global Association. Jej celem jest promowanie lokalnej, a zarazem globalnej, wymiany słoików i butelek. Ma to zapobiec wyrzucaniu pełnowartościowych opakowań szklanych.
Jak wziąć udział w akcji „Zbieramy Słoiki”?
Każdy może oddać niepotrzebne mu naczynia szklane. Do akcji zaproszone zostały osoby prywatne, jak również sklepy, kawiarnie, firmy i punkty usługowe, którym nie jest obojętne to, co się dzieje z nadpodażą tworzyw sztucznych.
Kompletne słoiki (z zakrętką, pozbawione etykiety) należy zanieść do punktu w najbliższej okolicy, który bierze udział w akcji. Pierwsza zbiórka będzie miała miejsce w Gdyni, 18.08.2018 r., podczas Targów Zero Waste na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Nadmierne ilości słoików zgromadzone w punktach zbiórek zostaną przyjęte przez Muzeum Słoików Świata w Warszawie, które w 2015 r. zostało otwarte w ramach Muzeum Techniki i Przemysłu, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki. Tam również można oddawać szklane naczynia o nietuzinkowym kształcie i wzornictwie.
Do czego wykorzystać słoiki?
Słoiki najczęściej kojarzą się nam z przetworami. To w nich przechowujemy dżemy, konfitury, kompoty, kiszonki. Ale idealnie nadają się też przechowywania przypraw, ziół, nasion oraz magazynowania kasz, płatków, otrębów, ryżu. Można w nich również zamykać fasolę, cieciorkę czy suszone owoce. Modne staje się również pakowanie do słoików drugiego śniadania czy obiadu do pracy i szkoły oraz przygotowywanie z nich dekoracji, np. świeczników.
Dając słoikom drugie, trzecie i czwarte życie, redukujemy zużycie plastiku – najpoważniejszego źródła zanieczyszczeń na Ziemi. Zobaczmy, czego możemy razem dokonać bez ponoszenia kosztów! Potrzebne jest tylko świadome eliminowanie plastiku z życia, a więc i z zakupów
– mówi Żaneta Geltz, pomysłodawczyni akcji.
Przechowywanie żywności w słoikach jest ponadto zdrowsze. Szkło nie sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii, zapobiegając tym samym psuciu się żywności.
Dlaczego warto wziąć udział w akcji?
- Dajemy słoikom drugie życie, a tym samym unikamy generowania zbędnych ton śmieci.
- Nawiązujemy bliższe i bardziej świadome relacje z lokalną społecznością, gdyż łączy nas wspólny cel.
- Promujemy producentów, którzy do pakowania swoich produktów wybrali szkło, a nie plastik.
- Oszczędzamy pieniądze własne i cudze.
- Zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska.
- Nie generujemy śmieci.
Wspólnie zmniejszmy zużycie plastiku!
W 2014 r. zespół międzynarodowych uczonych wyliczył, że we wszystkich ocenach dryfuje 269 tys. ton plastiku, czyli 5,25 biliona śmieci. Według szacunków w 2050 roku w morzach pływać będzie więcej plastikowych butelek niż ryb. Trudno dzisiaj zrobić zakupy bez jakiegokolwiek udziału tworzywa sztucznego. Ale nie jest to niemożliwe! Metodą małych kroków warto eliminować ze swojego otoczenia plastikowe butelki, opakowania i torby.