Panujące w ostatnich dniach ocieplenie cieszy, ale jest to także okres gdy stajemy się bardziej podatni na przeziębienia, grypę, anginę. Poza usuwaniem przyczyn, warto szukać sposobów na wzmacnianie mechanizmów obronnych organizmu.
![]() |
1. Jeżówka purpurowa
Nalewkę z jeżówki purpurowej warto używać w okresie tzw. grypowym. Zażywana podczas choroby, wspomaga inne leki. W leczeniu przeziębień i zapobiegawczo cenne są rozgrzewające napary z kwiatostanu lipy i czarnego bzu.
![]() |
2. Dzika róża
Warto też dostarczać naturalną witaminę C pijąc sok (lub herbatkę) z dzikiej róży, z berberysu lub rokitnika. Profilaktyczny napar: 1 łyżkę kwiatu lipy i 1 łyżkę kwiatu czarnego bzu zalać 2 szklankami wrzątku i odstawić na 10 minut. Odcedzić, podzielić na kilka porcji i pić w ciągu dnia. Rozgrzewająco działa herbatka z imbiru. Przeczytaj także: Dzika róża – najlepsza multiwitamina
3. Propolis- Kit pszczeli
Znakomitym środkiem uodparniającym jest kit pszczeli (propolis). Zażywać zapobiegawczo i leczniczo: 3 razy dziennie 20 – 30 kropli etanolowego wyciągu, w filiżance wody. Można dosłodzić miodem. Stan zapalny gardła skutecznie leczy płukanie nalewką propolisową – łyżeczka na pól szklanki ciepłej wody.
4. Nalewka bursztynowa
Zapobiegawczo warto również stosować nalewkę bursztynową – kilka kropli do herbaty rano i wieczorem.
![]() |
5. Aloes
Z aloesu otrzymuje się podnoszący odporność wyciąg biostyminę lub winko aloesowe. Do wzmacniających w jesiennej porze należą też roślinne preparaty dostępne w aptekach i sklepach zielarskich.
6. Żeń Szeń
Mobilizująco na organizm działają preparaty z korzenia żeń-szenia. Znanym, naturalnym antybiotykiem jest czosnek w naturalnej postaci lub jako nalewka.
7. Owoce i warzywa
Na naturalną obronność organizmu mają wpływ witaminy (B6, C, E) i mikroelementy (cynk, selen, żelazo, magnez), ponadto obecność w pokarmach tzw. ciał balastowych. Należy więc jeść jak najwięcej owoców i surówek warzywnych, pić naturalne soki. Nie żałujmy natki zielonej pietruszki, selerów, porów, kiszonej kapusty. Lekarze naturaliści podkreślają, że jedną z przyczyn osłabienia immunologicznego jest przedawkowanie antybiotyków w wieku dziecięcym. Niektórzy ulegają kampaniom reklamowym i poddają się szczepieniom przeciwko grypie. Nie jest to pewny sposób chroniący przed infekcją. Najlepszym zabezpieczeniem przed wirusami grypy i innych chorób jest silny organizm, który sam je pokona.
Krzysztof Kamiński