Teraz czytasz...
6 powodów, dla których warto spróbować zielonej herbaty
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

6 powodów, dla których warto spróbować zielonej herbaty

Agnieszka Gotówka

Zielona herbata słynie z doskonałego smaku i całego wachlarza prozdrowotnych właściwości. Z powodzeniem może zastąpić kawę, bo – podobnie jak czarny napar – pobudza do działania. Poznajcie 6 powodów, dla których warto mieć pod ręką zieloną herbatę.

Czy wiesz, że zielona herbata to najstarszy napój świata? Od pięciu tysięcy lat codziennie piją ją Japończycy i Chińczycy. W Europie jednak zwyczaj ten praktykowany jest przez nielicznych, bo popularniejsza jest herbata czarna. W ostatnich latach jednak zainteresowanie zielona herbatą rośnie. W Niemczech, Francji, Anglii i we Włoszech jej spożycie wzrosło trzykrotnie, na co wpływ ma coraz większa świadomość ludzi w zakresie żywienia.

Co warto wiedzieć o zielonej herbacie? Dlaczego warto po nią sięgać na co dzień? Przeczytajcie!

Tekst w ramach cyklu HERBACIANE CZWARTKI przygotowywany we współpracy z producentem herbat Clipper.

Przeczytaj również: Herbaty Clipper. Naturalne, fair i pyszne – poznajmy się!

1. Skarbnica przeciwutleniaczy!

Zielona herbata nie ma sobie równych pod względem zawartości polifenoli. W jej liściach obecne są katechiny, epigalokatechiny, galusan epigalokatechiny, a także flawonoidy: kwercetyna, kemferol, myrycetyna, oraz kwasy fenolowe: kwas galusowy i kawowy.

Główną substancją czynną zielonej herbaty jest galusan epigalokatechiny (EGCG), który – czego dowiodły liczne badania naukowe – wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Najwięcej w zielonej herbacie polifenoli z grupy katechin. Mają bardzo silne działanie przeciwutleniające. Skutecznie unieszkodliwiają wolne rodniki, które uszkadzają zdrowe komórki organizmu.

2. Zielona herbata zapobiega chorobom nowotworowym

Choroby nowotworowe to plaga ostatnich dziesięcioleci. Pacjentów przybywa, na co wpływ mamy czasem my sami. Naszymi najcięższymi grzechami są: zła dieta, stres, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów.

Badania przeprowadzone przez zespół międzynarodowych badaczy wykazały, że zielona herbata chroni organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Zawiera bardzo silnie działające przeciwutleniacze, które hamują wzrost komórek nowotworowych, a nawet uruchamiają ich apoptozę (samozniszczenie).

Regularne spożywanie zielonej herbaty stanowi istotną profilaktykę m.in. raka skóry, żołądka, jelit i prostaty.

Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać herbatę ekologiczną z certyfikatem Fairtrade?

3. Zdrowe pobudzenie

Zielona herbata doskonale pobudza do działania. Jest w tym tak samo dobra, jak mała czarna, przy czym od kawy jest zdecydowanie zdrowsza. Zawiera spore ilości teiny, która w sposób naturalny pobudza organizm.

Po wypiciu zielonej herbaty zwiększają się nasze zdolności umysłowe i fizyczne. Mija uczucie zmęczenia, znużenia i senność. Ale uwaga: szalenie ważny jest proces parzenia. Jeśli chcemy osiągnąć efekt pobudzenia, musimy parzyć liście maksymalnie 3 minuty. Jeśli zostawimy je na dłużej, zielona herbata zamiast nas orzeźwić, pozwoli się nam szybciej zrelaksować, a w efekcie… zasnąć.

4. Zielona herbata poprawia metabolizm

W zielonej herbacie jest sporo substancji, które mogą pobudzić metabolizm do efektywniejszej pracy. Obecne w niej związki aktywne potrafią zwiększyć działanie niektórych hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczów, a to oznacza, że zielona herbata jest sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki. Sama herbata jednak nie wystarczy. Konieczne jest racjonalne podejście do diety oraz aktywność fizyczna.

Z całą pewnością sięgnięcie po kubek zielonej herbaty zamiast szklanki gazowanego napoju wyjdzie nam na zdrowie i pomoże osiągnąć odpowiednią wagę.

5. Zielony napar chroni serce

Badania wykazały, że spożywanie 389 mg wyciągu zielonej herbaty przez trzy miesiące powoduje spadek ciśnienia tętniczego i obniżenie białka C-reaktywnego. Regularne spożywanie naparu zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zawału serca o 11%.

Pozytywny wpływ na serce mają, a jakże!, przeciwutleniacze, których w zielonej herbacie nie brakuje.

Podsumowując, regularne spożywanie zielonej herbaty wspomaga układ krążenia. Chroni serce, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza też ryzyko udaru. Podarujmy ją więc rodzicom i dziadkom, by nie tylko rozkoszowali się ich smakiem, ale też zachowali dobre zdrowie.

6. Czas na relaks!

Zielona herbata idealnie nadaje się do picia późnym wieczorem. Dzięki filiżance naparu łatwiej będzie się nam zrelaksować i odetchnąć po ciężkim dniu. Zapytacie, jak to możliwe, skoro wcześniej pisaliśmy o pobudzających właściwościach zielonej herbaty.

Tak jak wspominaliśmy, wszystko zależy od sposobu parzenia liści. Jeśli zostawimy je do zaparzenia na co najmniej 5 minut, możemy uznać, że uzyskaliśmy odprężający napój.

Zielona herbata niejedno ma imię

Rynek herbat jest ogromny, jednak nie każda zasługuje na uwagę. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz napar nie tylko będzie dobrze smakował, ale też pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, wybierzmy produkt dobrej jakości.

Możemy też próbować nowych smaków. Marka Clipper, która ma w swojej ofercie organiczne herbaty Fair Trade, w kilku wersjach smakowych, m.in. z cytryną, miętą oraz jeżówką i  aromatami cytryny, pomarańczy i limonki. Smakujmy na zdrowie!

Tekst powstał we współpracy z marką Clipper – ekologiczne herbaty. O produkty tej marki pytaj w pobliskim ekosklepie. Dystrybucję prowadzi Bio Planet S.A.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.