Teraz czytasz...
Surówka z marchewki (przepis). Jak ją przygotować, by była zdrowa?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Surówka z marchewki (przepis). Jak ją przygotować, by była zdrowa?

Avatar photo
tarta marchewka surówka

Surówka z marchewki to jeden z najpopularniejszych w Polsce dodatków do obiadu. Odpowiednio przygotowana jest też bardzo zdrowa. O czym zatem warto pamiętać? I jaki przepis na surówkę z marchewki będzie najlepszy? 

Surówka z marchewki. Dlaczego warto o niej pamiętać?

W najnowszym numerze Biokuriera, który przeczytacie też on-line, sporo miejsca poświęciliśmy marchwi. To warzywo dobrze nam znane, powszechnie uznawane za zdrowe, ale też wszechstronne. Można przygotować z niego nie tylko zdrową surówkę, ale też ciasto marchewkowe czy muffiny.

W tym miejscu jednak będą nas interesowały surówki z marchewki. Celowo używamy liczby mnogiej, bo wariacji w temacie tego dania jest mnóstwo. Zacznijmy jednak od podstaw.

Surówka z marchewki i jabłka to klasyk polskiej kuchni. Robimy ją samemu w domach, serwowana jest w restauracjach (choć tu powoli wypiera ją surówka z kapusty pekińskiej). Świetnie smakuje jesienią, wtedy też jej przygotowanie jest najtańsze, bo zarówno marchew, jak i jabłka są wówczas łatwo dostępne.

→ Przeczytaj również: Jak oszczędzać na jedzeniu i dobrze się odżywiać?

Przepis na surówkę z marchewki i jabłka

Składniki:

  • 4 średnie marchewki
  • 1 jabłko (najlepiej kwaskowe)
  • 1/2 czerwonej cebuli
  • 3 łyżki pestek słonecznika (mogą być także pestki dyni)
  • 2-3 łyżki oliwy, oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • kilka kropel soku z cytryny
  • pieprz, sól

Marchewkę obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Jabłko obieramy, myjemy, ścieramy na tarce o dużych oczkach. Połówkę cebuli kroimy w drobną kostkę lub cieniutkie paski, łączymy z marchewką i jabłkiem, dodajemy pestki. Wszystko zaprawiamy oliwą lub olejem, sokiem z cytryny i przyprawami.

tarta marchewka w słoiku
Surówka z marchewki

Surówka z pora i marchewki (przepis)

Składniki:

  • jeden duży por
  • 1 jabłko
  • 1 średnia marchew
  • 2 łyżki dobrego majonezu
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 18% lub kremowego jogurtu
  • pieprz, sól

Por przepłucz, odetnij biały koniec z korzeniem oraz część zielonymi liśćmi (nie wyrzucaj ich, bo będą idealne do zupy, możesz je też zamrozić). Pokrój warzywo w cienkie krążki lub posiekaj drobno, przełóż na sito i przelej wrzątkiem (dzięki temu por będzie łagodniejsza w smaku). Odcedź i przełóż do miski.

Obraną marchew i jabłko obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach, umieść w misce z porem. Dodaj po dwie łyżki dobrego majonezu oraz śmietany, po szczypcie soli i pieprzu. Wymieszaj.

Jak zrobić marchewkę z groszkiem?

To kolejny sposób na smaczny i zdrowy dodatek do obiadu. Podaje się go na ciepło, najczęściej do dań mięsnych. Dawniej na potęgę serwowano go w przedszkolach i szkołach, nie zawsze z kulinarnym sukcesem.

A to dlatego, że marchewka z groszkiem powinna być odpowiednio przygotowana, by jej smak był wyrazisty, a oba składniki wzajemnie się uzupełniały.

→ Przeczytaj również: Co zrobić z pigwy?

Przepis na marchewkę z groszkiem

  • 1 kg marchewki
  • puszka groszku konserwowego (400 ml)
  • 2 łyżki masła
  • łyżka mąki pszennej
  • szklanka wody (250 ml)
  • płaska łyżeczka soli
  • łyżeczka cukru

Umyj, obierz i pokrój marchewkę w drobną kostkę. Umieść ją w garnku. Wlej też szklankę wody i wsyp łyżeczkę cukru oraz płaską łyżeczkę soli. Zamieszaj i gotuj pod przykryciem. Gdy zacznie się gotować, zmniejsz moc palnika i gotuj do miękkości marchwi (ok. 20 min). Gdy będzie już miękka, dodaj dwie łyżki masła oraz, za pomocą sitka, łyżkę mąki pszennej. Mieszaj, by nie powstały grudki. Na koniec dodaj groszek odsączony z zalewy i po minucie wyłącz palnik. W razie potrzeby dopraw.

Jeśli lubisz marchewkę z groszkiem na gęsto, przygotuj zasmażkę: roztop na patelni dwie łyżki masła, a gdy zacznie się pienić, dodaj płaską łyżkę mąki i całość wymieszaj przy pomocy drewnianej łyżki. Zawartość patelni od razu przełóż do garnka z marchewką i groszkiem.

Czy surówki są zdrowe?

Zdecydowanie! To solidna porcja witamin, których przyswajalność jest bardzo wysoka (np. jeśli dbamy m.in. o zawartość tłuszczy). O czym zatem warto pamiętać?

Wykorzystuj warzywa świeże i dojrzałe

Do przyrządzania surówek najlepiej używać możliwie najświeższych, młodych i dojrzałych warzyw i owoców, najlepiej zerwanych prosto z ogródka, kupionych niedawno na rynku lub od rolnika ekologicznego. Wtedy ich tkanki są najlepiej strawne i dostarczają organizmowi najwięcej odżywczych składników. Przed użyciem i obieraniem warzywa trzeba przemyć wodą z kranu (warzywa korzeniowe najlepiej delikatnie wyszorować szczotką).

Staraj się też robić surówki sezonowe. Jesień i zima to czas, kiedy w Polsce na wyciągnięcie ręki są warzywa takie jak marchew, por, buraki czy kapusta biała i czerwona. Zimą stawiaj na kiszonki (surówka z kiszonej kapusty jest szalenie zdrowa i prosta w przygotowaniu, podobnie jak surówka z kiszonych buraków).

Warzywa obieraj cienko

Warzywa trzeba obierać jak najcieniej. Bezpośrednio pod skórką znajduje się najwięcej korzystnych składników odżywczych, ale też pestycydów, dlatego też zawsze staraj się wybierać warzywa najmniej nawożone (ekologiczne, z przydomowego ogródka lub od zaufanego rolnika).

Do obierania warzyw należy używać noży lub tarek ze stali nierdzewnej. Plastikowe są niewskazane.

Przeznaczone na surówki warzywa (dotyczy to zwłaszcza warzyw korzeniowych) powinny być dobrze rozdrobnione, drobno pokrojone lub potarte. Delikatne warzywa liściowe, ale także i owocowe (np. pomidory, ogórki) nie wymagają takiego rozdrobnienia i mogą być podawane w całości.

→ Przeczytaj również: Antygrypina – przepis i właściwości

Nie przetrzymuj warzyw w wodzie

Po obraniu warzywa opłucz, ale ich nie namaczaj. Dzięki temu nie utracą cennych witamin i soli mineralnych, które bardzo szybko rozpuszczają się w wodzie.

Jedz na świeżo!

Najlepsza surówka to taka, która przyrządzona jest bezpośrednio przed podaniem. Warzywa należy podawać na stół możliwie szybko po przyrządzeniu. Rób je na bieżąco i w takiej ilości, jak będzie potrzebna, by zapobiec marnowaniu żywności.

Pamiętaj o dodatku oleju lub oliwy!

Surówki warto delikatnie przyprawić dobrym tłuszczem, np. o oliwą extra vergine, olejem rzepakowym i olejem lnianym. Tłuszcze przylegając do pokrojonych części warzyw zabezpieczają je przed niekorzystnym działaniem tlenu. Ułatwiają także przyswajanie niektórych witamin.

Warto też posypać surówkę natką pietruszki lub koperkiem, które nie tylko podniosą wartość odżywczą naszego dania, ale też zwiększą jego estetykę, polepszą apetyt i poprawią trawienie.

Jak surówka do ryby?

Ryby warto jeść, jednak nie zawsze wiemy, z czym je podać. Jedni lubią jeść je z frytkami, inni z gotowanymi ziemniakami. A co z surówką? Sprawdzą się zwłaszcza te przygotowane z kiszonek, ale też surówka z czerwonej kapusty i surówka z białej kapusty (jak w restauracji, z dodatkiem natki pietruszki i kukurydzy).

Rybę można też zapiec z warzywami, np. pomidorami, marchewką lub cukinią. W takim towarzystwie będzie smakować rewelacyjnie.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.