Teraz czytasz...
Pokrzywa – właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Pokrzywa – właściwości i zastosowanie

Agnieszka Gotówka
wiosenna pokrzywa w wiklinowym koszu

Pokrzywa to dla wielu z nas uciążliwy chwast, który omijamy szerokim łukiem, bo parzy. Dlaczego więc coraz częściej znaleźć ją można na półkach sklepów zielarskich i z żywnością ekologiczną?

Pokrzywa – właściwości i zastosowanie

Pokrzywa (Urtica dioica L.), to podobnie jak mniszek lekarski czy skrzyp polny, roślina uważana przez wielu z nas jako chwast. Ale tak jak i one jest bardzo cennym surowcem zielarskim.

Z botanicznego punktu widzenia jest to bylina dorastająca do 1 m wysokości. Jej liście pokryte są drobnymi włoskami zawierającymi parzący płyn (zapewne każdy z nas miał okazję w dzieciństwie przekonać się o jego działaniu ;)).

Ta jej cecha charakterystyczna znajduje zresztą swoje odbicie w ludowych nazwach (parzawica, żyrucha parząca), a także w określeniu „pokrzywka„, które odnosi się do podrażnienia skóry, którego objawem są wypukłe bąble otoczone zaczerwienieniem (ta specyficzna wysypka alergiczna powoduje silny świąd i pieczenie skóry).

→ Zobacz, jak zrobić zupę szparagową z pokrzywą [przepis]

W Polsce występuje powszechnie. Rośnie w ogrodach, zaroślach, lasach liściastych i nieużytkach. Spotkać ją można w pobliżu jezior i rzek.

Na surowiec leczniczy lub kosmetyczny zbiera się ją w maju przed kwitnieniem. Z kolei pozyskiwany wczesną jesienią korzeń służyć może do przygotowania przetworów o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym, żółciopędnym oraz przeciwbakteryjnym. Łodygi można z powodzeniem wyrzucić na kompost.

Młode liście pokrzywy idealnie nadają się jako składnik wiosennych sałatek i zielonych koktajli (w smaku przypominają szpinak). Można również udusić je na maśle z dodatkiem ulubionych przypraw m.in. czosnku, odrobiny cebuli i ziół. Dodaje się je także do farszów mięsnych, twarogu oraz innych potraw. W naszym serwisie znajdziecie przepis na naleśniki pokrzywowe z pieczarkami i tymiankiem.

Ten (nie)zwyczajny chwast to też cenny pokarm dla zwierząt gospodarskich, zwłaszcza prosiąt i drobiu.

zbiór pokrzywy do wiklinowego kosza
Pokrzywę zbiera się w odpowiednich rękawicach, by nie poparzyć dłoni

Pokrzywa zwyczajna – działanie

Pokrzywa to cenne źródło substancji biologicznie czynnych. Jest cennym źródłem witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy K, a także karotenoidów (m.in. karotenu, likopenu i luteiny) i flawonoidów. Zawiera chlorofil oraz minerały, m.in. magnez, żelazo, wapń i cynk.

→ Przeczytaj również: Produkty bogate w żelazo [lista top 10]

Pokrzywa. Na co pomaga?

Pokrzywa lecznicza tamuje krwawienie, stąd zalecano ją w przedłużających się i obfitych krwawieniach miesiączkowych. Reguluje też przemianę materii i działa moczopędnie. Wspomaga leczenie nieżytu żołądka i jelit, chorób wątroby i skóry.

Dawniej osoby z reumatyzmem chłostały bolące miejsca gałązkami pokrzywy

Soki i napary z pokrzyw zalecano też w anemii. Zewnętrznie stosowano je na włosy (roślina zapobiegała wypadaniu włosów i zmniejszała łupież). Polecano też do płukania jamy ustnej.

Dziś pokrzywa wraca do łask. Ma ogromny potencjał leczniczy, który został potwierdzony w licznych badaniach klinicznych. Wykazuje pozytywne działanie w terapii artretyzmu, cukrzycy oraz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Ma też działanie antyalergiczne. Jeśli więc zastanawiasz się, co teraz pyli, ta informacja jest dla ciebie – badania potwierdziły, że ekstrakt z pokrzywy wykazuje działanie hamujące aktywność enzymów powodujących reakcje zapalne, które odpowiadają za objawy alergii sezonowej.

Roślina ma też działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne.

Przeczytaj także: Czarna rzepa – żywność, kosmetyk i lek

Sok z pokrzywy: kiedy po niego sięgnąć?

Dzięki wysokiej zawartości białek, witamin i soli mineralnych, sok wyciśnięty ze świeżych liści (dawniej nazywany „zieloną krwią”) wspomaga regenerację organizmu (np. po długotrwałych i wyniszczających chorobach). Oczyszcza krew, reguluje pracę nerek i pęcherza moczowego oraz żołądka i jelit.

By go zrobić, trzeba zmiażdżyć młode pędy wiosennej pokrzywy, wycisnąć sok i pić po 1/4 szklanki przez 1-2 tygodnie.

Uwaga: według zaleceń jednego z uczniów sławnego zielarza księdza Kneippa, kurację rozpoczynamy od dziennej dawki 3 łyżek stołowych soku. Po każdych 3 dniach zwiększamy dawkę o jedną łyżkę soku tak długo  aż dojdziemy do dziennej dawki 10 łyżek stołowych.

Sok z pokrzywy można rozrzedzić wodą albo maślanką (w proporcji 1:5). Pozostałą papkę daje się wykorzystać w formie okładu przy dolegliwościach reumatyczno-artretycznych i nerwobólach.

liście pokrzywy i intensywnie zielony sok z pokrzywy
Sok z pokrzywy to bardzo dobry napój wzmacniający

Napar z liści

Herbata z pokrzywy sprawdzi się jako wsparcie leczenia anemii. By ją przygotować należy 2 łyżki stołowe ziela zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem przez 10 min. Po odcedzeniu napar jest gotowy do picia. Ma specyficzny smak, więc niektórzy poprawiają go miodem.

Można też połączyć napar z mniszka lekarskiego i pokrzywy. Na niedokrwistość taki duet będzie idealny! Wystarczy połączyć zioła w różnych proporcjach (na jedną łyżkę soku z mlecza wziąć jedną łyżkę soku z pokrzywy). Specyfik pijemy przez pierwsze 2-3 dni po łyżeczce trzy razy dziennie, następnie zwiększamy dawkę do łyżki trzy razy dziennie. I tak przez ok. 40 dni.

Pokrzywa, zastosowanie której jest bardzo szerokie, nie jest jednak dla wszystkich. Nie poleca się jej w przypadku chorób nerek i narządów rodnych (mięśniaków i krwawień).

Nalewka przeciw łupieżowi i wypryskom skórnym

Garść świeżych liści pokrzywy zalej 0,5 l wódki. Odstaw na miesiąc w miejsce słoneczne, najlepiej na parapet okna wystawionego w kierunku południowym. Od czasu do czasu potrząśnij butelką.

Tak przygotowana pokrzywa na ropne wypryski sprawdzi się idealnie. Poradzi sobie też z łupieżem.

Pokrzywa. Na co działa w ogrodzie ekologicznym?

Opisywana roślina bardzo chętnie wykorzystywana jest przez ogrodników ekologicznych. Stanowi naturalny oprysk na mszyce. Wzmacnia też rośliny, jednak nie lubią jej cebula, czosnek, fasola i groch, o czym warto pamiętać.

Przepis na gnojówkę z pokrzywy na mszyce znajdziesz w naszym serwisie.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.