Teraz czytasz...
138 mln Euro przyznanych w 2015r. w ramach premii Fairtrade dla producentów z krajów Globalnego Południa
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

138 mln Euro przyznanych w 2015r. w ramach premii Fairtrade dla producentów z krajów Globalnego Południa

Premia Fairtrade to, w systemie Sprawiedliwego Handlu, fundusze wypłacane zrzeszeniom producentów. Środki te uzupełniają stałą cenę, która ustalana jest na poziomie zapewniającym producentom zwrot kosztów produkcji i godziwe wynagrodzenie.

– W 2015 roku w organizacje i spółdzielnie producenckie zrzeszające około 1,65 miliona rolników i pracowników z 75 krajów Południa otrzymały łącznie 138 mln euro premii Fairtrade. Środki z premii Fairtrade umożliwiają wdrażanie rozwiązań podnoszących wydajność produkcji. Poprzez udział w licznych szkoleniach producenci Fairtrade nie tylko podnoszą kompetencje zawodowe, ale również poznają mechanizmy działania rynku, co podnosi ich konkurencyjność. Przede wszystkim jednak premia Fairtrade stanowi często główne – jeśli nie jedyne – źródło finansowania opieki zdrowotnej i edukacji, bez których nie da się mówić o poprawie jakości życia- informuje Fairtrade Polska.

Rynek Fairtrade rośnie

Sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu na całym świecie systematycznie rośnie. W 2015 największy przyrost dotyczył kakao (27%), kawy (18%) i bananów (12%). Warto zwrócić uwagę na fakt, że 59% kawy i 55% bananów sprzedawanych z logo Fairtrade posiada także certyfikat ekologiczny.

Zobacz także


Więcej informacji i statystyk dotyczących Fairtrade udostępnionych jest na stronie www.raport2016.fairtrade.org.pl

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.