Teraz czytasz...
10 krajów z największym udziałem upraw ekologicznych
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

10 krajów z największym udziałem upraw ekologicznych

Ponad 1/3 obszarów rolnych na Falklandach to gospodarstwa ekologiczne. Jest to najlepszy wynik w skali świata – wynika z raportu The World Of Organic Agriculture.

Falklandy, Liechtenstein i Austria to kraje z największym udziałem upraw ekologicznych. O ile w dwóch pierwszych przypadkach mamy do czynienia z niewielkimi obszarami to w przypadku Austrii można już mówić o dość imponującym wyniku. Kraj ten może pochwalić się blisko 20% udziałem upraw ekologicznych co przekłada się na ponad 0,5 mln ha objętych certyfikacją ekologiczną (co daje Austrii 14 miejsce na świecie).

Oto zestawienie 10 krajów z największym udziałem upraw ekologicznych

1.    Falklandy 36,3%
2.    Liechtenstein 29,6%
3.    Austria 19,7%

4.    Szwecja 15,6%
5.    Estonia 15,3%
6.    Szwajcaria 12,0%
7.    Samoa 11,8%
8.    Czechy 11,5%
9.    Łotwa 10,8 %
10.   Gujana Francuska 10,6%

Polska w tym zestawieniu wypada nieco słabiej niż w przypadku ogólnej powierzchni upraw. Z udziałem procentowym 4,28% znajduje się na 29 miejscu. Co ciekawe mamy większy udział eko upraw niż Francja (3,76%) czy Wielka Brytania (3,43%), ale dużo mniejszy niż kraje Środkowo – Wschodniej Europy takie jak Czechy, Łotwa czy Estonia.

Przeczytaj także: 10 krajów z największym areałem eko rolnictwa. Na którym miejscu Polska?

W porównaniu z 1999 r., powierzchnia użytków rolnych organicznych na całym świecie wzrosła ponad trzykrotnie. W 2012 roku zwiększyła się o 185’833 ha, czyli 0,5 proc. Największe zwiększenie ekologicznych gruntów rolnych odnotowano  w Grecji, Meksyku, Kazachstanie i Turcji.

Dane pochodzą z 15 edycji opublikowanego przez IFOAM (Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego) i FiBL (Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego) raportu The World of Organic Agriculture 2014.Obszerny raport zawiera informacje na temat rynku globalnego sektora, najnowsze osiągnięcia w certyfikacji, norm i przepisów, a także wgląd do aktualnego stanu i tendencji występujących w rolnictwie ekologicznym.

na podstawie The World Of Organic Agriculture

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.