Teraz czytasz...
Złoto z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Złoto z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu?

Sprawienie aby Sprawiedliwy Handel i Uczciwe Wydobywanie Złota stało się rzeczywistością: Jak przemysł jubilerski może pozytywnie wpłynąć na życie górników, ich rodzin i lokalnych społeczności? – to temat prezentacji, którą Greg Valerio, manager odpowiedzialny za program certyfikacji złota Fairtrade and Fairmined certified gold, przedstawił przedstawicielom branży jubilerskiej w trakcie wystawy International Jewellery London 2010.

Fairtrade and Fairmined certified gold (Fairtrade i uczciwie pozyskiwane złoto), to pierwszy na świecie system certyfikacji skoncentrowany na pozsykiwaniu złota, metali szlachetnych i wytworów takich jak biżuteria, monety, medale, dewocjonalia etc. Jego uruchomienie możliwe było dzięki współpracy nawiązanej przez Fairtrade Foundation i Alliance for Responsible Mining (ARM). Każdy certyfikowany produkt oznaczany jest znakami towarowymi obu organizacji. Program ma być uruchomiony najpierw w Wielkiej Brytanii a później rozszerzony na inne państwa. Fairtrade Foundation chce, aby w ciągu 15 lat rocznie systemem certyfikacji objętych było 15 ton złota.

Skąd pomysł na certyfikowanie procesu pozyskiwania złota i metali szlachetnych? – Konsumenci z Europy czy Ameryki Północnej coraz częściej chcą dokonywać etycznych wyborów konsumenckich na najróżniejszych płaszczyznach, także kupując biżuterię. Nasze badania wykazały, że ludzie uznają, że zakupiona jako prezent biżuteria z certyfikatami FAIRTRADE i FAIRMINED niesie ze sobą jeszcze większą wartość i nadaje dodatkowy wymiar podarunkowi – przekonuje Greg Valerio.  – Branża jubilerska, poprzez swoje decyzje dotyczące zaopatrzenia, może wpłynąć na poprawę bytu tysięcy działających na niewielką rzemieślników i wydobywców na terenie Republiki Południowej Afryki. Dostarczają oni ok. 15% światowych dostaw złota, ale ich praca stanowi 80% wysiłków wkładanych całkowite wydobycie złota. Niestety doświadczają wielu problemów związanych z biedą – dodaje.


Standardy Fairtrade i Fairmined (uczciwie wydobyty) oznaczają, że:

2.Wydobywcy otrzymają premię Fairtrade, która będzie większa jeżeli złoto pozsykane będzie metodami ekologicznymi, czyli bez użycia środków chemicznych i z poszanowaniem innych wymagań nakładanych na ekologicznych wydobywców.1.Wydobywcy otrzymają lepszą cenę za złoto. Wprowadzona będzie gwarantowana cena minimalna dla surowego złota.

3.Wydobywcy otrzymają szansę wzmocnienia swojej pozycji i karty przetargowej poprzez organizowanie się. Pozwoli to także na otrzymywanie pre-finansowania inwestycji.

4. Wydobywcy muszą stosować bezpieczne i odpowiedzialne praktyki związane z zarządzaniem toksycznymi chemikaliami (takimi jak rtęć i cyjanek). Użycie chemikaliów powinno być zminimalizowane i stopniowo eliminowane. Preferowane jest uzyskiwanie złota z wykorzystaniem metod grawitacyjnych.

5.Sprzedaż złota z certyfikatem Fairtrade i Fairmined zapobiegnie rozwojowi konfliktów i przemocy. Obecność jednostek certyfikujących w terenach objętych konfliktami zwiększa stabilność ekonomiczną, przejrzystość handle i przyczynia się do budowania pokoju.


Źródło: FLO


 

 


 

Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z aktualnościami i artykułami zamieszczanymi na https://biokurier.pl zapraszamy do skubskrypcji newslettera (po lewej stronie u dołu)!
Raz w tygodniu dostarczamy porcji świeżych informacji!

 


 

{jcomments on}

Nowe trendy na rynku ekologicznym ? to temat konferencji organizowanej przez redakcję Biokuriera w ramach najbliższej edycji (15-17 października) Targów Natura Food w Łodzi. Nasi prelegenci przybliżą słuchaczom tematy sprawiedliwego handlu, naturalnej kosmetyki, eko tekstyliów, ekoproduktów dla dzieci. Handlowcy będą mieli okazję dowiedzieć się jak włączyć się w ogólnopolskie kampanie dotyczące zdrowego odżywiania.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.