Teraz czytasz...
Zimowy numer Eko Arki dostępny
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zimowy numer Eko Arki dostępny

 

Rozpoczęła się już wysyłka zimowego numeru czasopisma dla rolników ekologicznych Eko Arka. Serowarstwo, Efektywne Mikroorganizmy, sprzedaż bezpośrednia i dyniobranie – to tylko niektóre z tematów.

Bieszczadzkie serki z Osławicy

W Osławicy, przy szosie z Komańczy do Cisnej, gdzie Beskid Niski łączy się z Bieszczadami, duża tablica zaprasza do „Zagrody serowej”. Na zabudowaniach emblematy akcji „Bezpośrednio od polskiego rolnika”, „Strefa wolna od GMO”. Właściciele – Jolanta i Waldemar Dalowie – jak większość mieszkańców tej wsi, są przybyszami i utrzymują się z rolnictwa. Hodują krowy i kozy, oferują miejsca amatorom agroturystyki. Tajemniczo brzmiącą nazwę gospodarstwa „Ohanadal” wymyśliły ich dzieci. Składa się z dwóch słów: Ohana – znaczy rodzina (z jednej z kreskówek) i nazwiska Dal. Gospodarstwo należy do Koalicji Polska Wolna od GMO, Galicyjskich Gospodarstw Gościnnych i ECEAT (Europejskiego Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki – organizacji zajmującej się promowaniem turystyki w gospodarstwach ekologicznych).

Ekozioła, edukacja i… spełnianie marzeń

Ta gistoria zaczęła się od marzeń, które dojrzewały do realizacji, oraz poszukiwania drogi do ich spełnienia. Choć państwo Łazarewicz nigdy nie mieszkali na wsi, zawsze o tym marzyli. W 2009 roku, w Rożnowicach, w powiecie gorlickim, pani Róża wypatrzyła miejsce, które idealnie pasowało do wszystkich wcześniejszych wyobrażeń, po prostu się w nim zakochała. Zresztą nie tylko ona – położone wśród zieleni, otoczone spokojem, bo też leżące na uboczu, za wsią, miejsce złapało za serce całą rodzinę. Zakup siedliska i powstanie ekogospodarstwa były całkiem nowym etapem w ich życiu. Razem z córką i synem, dwa kilometry od głównej drogi, na końcu nie zawsze przejezdnej szutrowej dróżki, rozpoczęli trwającą po dziś dzień przygodę…

Tam, gdzie powstaje Zagroda Szczęśliwych Zwierząt

Solange i Krzysztof Olszewscy przez wiele lat angażowali się w rozwój znanej w całej Europie firmy Solaris Bus. O tym, że od kilku lat Solange Olszewska koordynuje także działania ekogospodarstwa wie znacznie mniej osób…

Zobacz podgląd skrótu numeru

Zobacz także

złote medale natura food

Mikroorganizmy glebowe – małe stworzenia, wielka siła?

Z uwagi na narastające zużycie nawozów sztucznych i coraz powszechniejszy problem przenawożenia naukowcy na całym świecie poszukują alternatywnych środków, mających na celu zwiększenie plonów roślin użytkowych, a także poprawę ich jakości. Potencjalnych rozwiązań tego problemu jest wiele, najciekawszy (i najbardziej „ekologiczny”) z nich tkwi jednak w samej glebie. Czy to możliwe, że odpowiedni skład mikroflory glebowej ma wpływ na ilość i jakość naszego późniejszego pożywienia? Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia pionierów w kwestii stosowania koncentratów mikrobiologicznych w Polsce zdają się potwierdzać owe przypuszczenia.

Eko Arka to jedyny w polsce praktyczny poradnik dla rolników ekologicznych. Wszystkie numery archiwalne oraz najnowszy dostępne są w sklepie internetowym Wydawnictwa Gaj.

Więcej w najnowszej Eko Arce. Kup w sklepie Wydawnictwa Gaj

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.