WWF: Nowa Wspólna Polityka Rolna niekorzystna dla środowiska

WWF wyraziło rozczarowanie propozycją reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020. 12 października Komisja Europejska przedstawiła projekt zmian na lata 2014 – 2020.

W dniu wczorajszym Komisja Europejska przedstawiła  projekt reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR)  na lata 2014-2020.

Matthias Meissner, zajmujący się reformą WPR w WWF, powiedział: „Po wielu obietnicach Komisji, zwiastujących zmiany w praktykach rolniczych w Europie oraz dających nadzieję na zrównoważoną politykę rolną z propozycji reformy WPR usunięto wszelkie reformatorskie aspekty wspólnej polityki. Stało się tak na skutek działania rolniczych grup lobbingowych oraz mniej postępowych przedstawicieli Komisji  Parlamentu Europejskiego i Rady. W  efekcie doprowadziło to do powstania bardzo słabej propozycji reformy nowej polityki , w ramach której rolnikom nadal przyznawane będą dotacje, ale nie przewiduje się  monitorowania  ich wpływu na środowisko. Rolnictwo jest jedną z głównych przyczyn utraty bioróżnorodności i zanieczyszczenia wód w Europie. W celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko, propozycja reformy  powinna przeznaczać nie 30, ale 100% dopłat bezpośrednich na działania mające na celu „zazielenianie” rolnictwa. Należy zapewnić wprowadzenie pełnego płodozmianu przez wszystkich europejskich rolników, poświęcenie 10% areału rolnego na zachowanie bioróżnorodności oraz zaprzestanie zamiany pastwisk na użytki rolne, powodującej zniszczenia krajobrazu i zwiększenie emisji dwutlenku węgla. Przedstawiona dziś propozycja reformy nie daje nadziei na osiągnięcie koniecznych reform.”

 

WWF bardzo krytycznie ocenia fakt, że propozycja Komisji nie przewiduje zwiększenia niewielkiego obecnie funduszu rozwoju obszarów wiejskich, który jest niezbędny do zapewnienia  zrównoważonej Wspólnej Polityki Rolnej. WWF krytykuje także zgodę Komisji na użycie przez kraje członkowskie funduszy prośrodowiskowych  na szkodliwe dla środowiska dopłaty bezpośrednie. Jest to zdecydowany krok wstecz w porównaniu z obecnie obowiązującą WPR.

Źródło: WWF

Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia