Teraz czytasz...
Woskowijki. Czym są? Jak ich używać? [wywiad]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Woskowijki. Czym są? Jak ich używać? [wywiad]

Avatar photo

Woskowijki szturmem zdobywają rynek produktów zero waste. Korzysta z nich coraz więcej osób. Czy faktycznie warto się nimi zainteresować? Z jakich materiałów są produkowane? Na te i inne pytania odpowiada Tomasz Kostrzewa z BeePack. 

Jak i kiedy powstały woskowijki?

Tomasz Kostrzewa: Pomysł na woskowijki podała tak naprawdę sama natura. Od setek lat wiemy, że wosk ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne.

Produkty trzymane kiedyś w papierze woskowym dłużej utrzymywały świeżość. Ktoś kto o tym wiedział, starał się po prostu zrobić takie naturalne opakowanie, tylko że trwalsze, bo z użyciem bawełny.

Do woskowijek dodajemy też oczyszczoną żywicę drzewną i olejek jojoba. Te składniki oprócz naturalnych właściwości regeneracyjnych nadają elastyczność przy pakowaniu produktów oraz zapobiegają wykruszania się wosku w lodówce.

https://biokurier.pl/less-waste/odwazysz-sie-byc-zero-waste/

Skąd Wasze zainteresowanie tematem?

Trzy lata temu byliśmy na kilkumiesięcznej wyprawie po Azji. Było naprawdę ekstra – mili ludzie, wspaniałe krajobrazy, lazurowa woda i… śmieci, plastikowe śmieci wszędzie… to było przerażające. Widzisz dookoła ludzi, którzy pakują wszystko w plastikowe woreczki, jedzą z nich, a potem po prostu wyrzucają za siebie i nikt się tym nie przejmuje.

Zaczęliśmy więcej czytać o tym, co człowiek robi z planetą i jak koszmarne są prognozy na następne lata, jeśli tak dalej będziemy postępować. Czas użytkowania takiej jednorazówki to 20-25 minut, a czas jej rozkładu to setki albo nawet tysiące lat. Straszne.

Woskowijki z powodzeniem wykorzystasz do przechowywania owoców
Woskowijki z powodzeniem wykorzystasz do przechowywania owoców

Po powrocie do Polski stwierdziliśmy, że musimy zadbać o zmianę chociażby w naszym najbliższym otoczeniu. Skończyć z używaniem jednorazowego plastiku i aluminium, a znaleźć ekologiczny zamiennik. Po wielu próbach udało się. Możemy teraz dołożyć cegiełkę do ratowania świata.

W jaki sposób prawidłowo wyrzucić woskowijkę, gdy już się zużyje?

Woskowijka składa się z bawełny i samych naturalnych składników. Jest w pełni biodegradowalna. Można ją też pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do pryzmy kompostowej.

Woskowijki można wykorzystać do przechoywania sera i chleba
Woskowijki można wykorzystać do przechoywania sera i chleba

Jaka jest „średnia” długość życia woskowijki?

Kilka miesięcy, pół roku, w zależności od intensywności użytkowania. Jeśli przykrywamy nią np. miski w lodówce czy owijamy chleb, to będzie dłużej służyć niż gdy np. będziemy w nią codziennie pakować kanapki do szkoły. Myjemy ją ręcznie np. gąbeczką pod chłodną wodą, bez użycia detergentów i pozostawiamy do wyschnięcia. Staramy się nie poddawać jej działaniu wysokich temperatur i tłuszczu, bo po prostu wniknie w tkaninę.

Zamiast wyrzucać możemy taką woskowijkę zregenerować i dać jej kolejne życie. Niedługo w mediach społecznościowych pokażemy jak to zrobić.

Dziękuję za rozmowę.

Kup Woskowijki BeePack w sklepie Biokuriera

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.