Teraz czytasz...
Wiejska bioróżnorodność coraz poważniej zagrożona. Slow Food zapowiada otwarcie Obserwatorium Różnorodności Biologicznej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Wiejska bioróżnorodność coraz poważniej zagrożona. Slow Food zapowiada otwarcie Obserwatorium Różnorodności Biologicznej

Mimo najróżniejszych działań mających na celu ochronę rolniczej bioróżnorodności, sytuacja nie ulega poprawie. Główną przyczyną zaniku różnorodności biologicznej jest rolnictwo intensywne. “Ze śródokresowego raportu Komisji Europejskiej dotyczącego bioróżnorodności wyłania się coraz bardziej niepokojący obraz sytuacji” alarmuje Slow Food i zapowiada otwarcie Obserwatorium Różnorodności Biologicznej. 

Komisja Europejska opublikowała w ostatnich dniach śródokresowy raport dotyczący monitorowania różnorodności biologicznej w Europie. 18-stronicowy dokument stwierdza, że w ciągu ostatnich czterech lat, mimo wysiłków podejmowanych w krajach członkowskich w 2011 roku, stan bioróżnorodności siedlisk przyrodniczych związanych z rolnictwem nie tylko nie poprawia się, ale też nie poczyniono postępów, aby osiągnąć cele ustalone na 2020 rok. 77% siedlisk europejskich nadal jest w niekorzystnej sytuacji, a 56% gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych.

Proces spadku różnorodności biologicznej może doprowadzić do wyginięcia 10 gatunków pod koniec tego wieku. Według naukowców, rozpoczęło się szóste masowe wymieranie, głównie za sprawą działalności człowieka.

Piero Sardo, prezes Fundacji Slow Food na rzecz Bioróżnorodności:

“Slow Food działa na rzecz ochrony bioróżnorodności w rolnictwie od ponad 15 lat, a projekty ‘Arka Smaku’ i ‘Prezydia Slow Food’ osiągnęły konkretne rezultaty w wielu krajach na całym świecie, o czym świadczą badania przeprowadzone przez Uniwersytety w Turynie i Palermo. To kropla w morzu potrzeb. Musimy powiedzieć głośno i wyraźnie, że potrzebujemy prawdziwej i całkowitej rewolucji kulturowej: możemy odwrócić ten katastrofalny stan rzeczy jedynie poprzez zmianę wzorców konsumpcji.
W reakcji na tę krytyczną sytuację otwieramy dziś nowy etap: Slow Food zakłada Obserwatorium Różnorodności Biologicznej w rolnictwie, które będzie w prosty i przystępny sposób informować o aktualnym stanie rzeczy: unaocznimy problemy, wskażemy rozwiązania oraz zwrócimy uwagę na pozytywne wyniki i doświadczenia innych akcji, które mogą być powielane i dostosowywane do warunków lokalnych.

Musimy podkreślić, że istnieje wybór między dwoma modelami produkcji – intensywna produkcja żywności jest główną przyczyną zaniku różnorodności biologicznej, natomiast model rolnictwa wielofunkcyjnego, wszechstronnego i produkcji na małą skalę jest w stanie zapewnić jakość i powtarzalność zasobów naturalnych oraz zachować różnorodność biologiczną i zagwarantować integralność ekosystemów.”

Zobacz także


Ruch Slow Food zrzesza ponad milion pasjonatów oddanych walce o dobrą, czystą i uczciwą żywność: szefów kuchni, młodzież, aktywistów, rolników, rybaków, ekspertów i naukowców w ponad 150 krajach. Sama organizacja liczy około 100 000 członków w 1 500 lokalnych oddziałach (conviviach), którzy wpierają stowarzyszenie zarówno poprzez składki członkowskie, jak i organizację kampanii i eventów. Dodatkowo Slow Food to ponad 2 000 społeczności Terra Madre wytwarzających żywność na małą skalę w myśl zrównoważonej produkcji.

Zobacz stronę internetową Obserwatorium Różnorodności Biologicznej Slow Food

źródło: materiały prasowe Slow Flood, ikonografika: Slow Food 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.