Warszawa ma swój pierwszy mlekomat

Świeże mleko od krowy ze specjalnego mlekomatu – można nabyć już także w Warszawie. Dystrybutor działa w Hali Mirowskiej.

Na mapie Polski powoli pojawiają się kolejne punkty, w których są dostępne. Maszyny przywędrowały do naszego kraju z Czech, gdzie są bardzo popularne. Nasi południowi sąsiedzi podpatrzyli je natomiast we Włoszech i Austrii.

Dystrybutor mieści w sobie od 110 do 280 litrów mleka, które jest stale mieszane i chłodzone. Za dostawy świeżego, niepasteryzowanego mleka odpowiedzialny jest pan Andrzej Michalak, właściciel konwencjonalnego gospodarstwa na Kurpiach. Jaka jest cena? Litr mleka kosztuje 3 zł.

Wartość mlekomatu to ponad 100 tys. złotych. W Warszawie ma być rozmieszczonych 4 lub 5 mlekomatów. Ich lokalizacja na razie nie jest znana.

Mlekomaty to ciekawa (choć jak na sytuację finansową rolników stosunkowo droga, przynajmniej na początku) inicjatywa w zakresie sprzedaży bezpośredniej. W Polsce, wykorzystują ją na razie głównie rolnicy konwencjonalni. Niestety niektórzy z nich nazywają swoje mleko ekologicznym bądź sugerują jego ekologiczność co jest nadużyciem. Zgodnie z prawem mlekiem ekologicznym, czy też eko mlekiem nazywać można mleko pochodzące z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Niepasteryzowane mleko ekologiczne z automatu można kupić na przykład w Bielsko Białej koło domu handlowego Klimczok. Za dostawy odpowiedzialne jest gospodarstwo ekologiczne Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego z  Jaworza.

Redakcja Biokuriera z niecierpliwością czeka na mlekomaty ze świeżym mlekiem z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych!

Porcja świeżych informacji o BIO w Twojej skrzynce – Zapisz się na nasz newsletter (po lewej stronie u dołu!)

 

 



Brak postów do wyświetlenia