Vanuatu. Największa plantacja kokosowa wkrótce z eko certyfikatem!

Największa plantacja kokosów na wyspach Vanuatu (grupa wysp i wysepek na Oceanie Spokojnym) będzie poddana kontroli i najprawdopodobniej uzyska certyfikat ekologiczny – informuje australijska jednostka certyfikująca BFA.

Vanuatu to grupa 83 tropikalnych wysp i wysepek na Oceanie Spokojnym, 1800 kilometrów na północny wschód od Australii. Ponad 80% zamieszkującej je ludności zajmuje się rolnictwem.

W 2012 roku 2664 hektarów zajmowały uprawy ekologiczne, ale ta liczba może się podwoić. Australijski lider certyfikacji ekologicznej, Biological Farmers of Australia (BFA), informuje że największa uprawa kokosa na wyspie jeszcze urosła, 1550 hektarów Plantation Russet du Vanuatu przekształca się w ekologiczną.

Tę samą chęć zgłosiła społeczna grupa 216 plantatorów Sanma Community Coconuts wnosząc 408 hektarów.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

 BFA informuje: “Na Vanuatu kokosy właściwie już teraz rosną ekologicznie, bez sztucznych nawozów, bo ziemia jest bardzo żyzna; jednak certyfikacja da  farmerom na więcej możliwości”. Certyfikacja ekologiczna ma dać 20% wzrost w dochodach rolników, a obejmie takie produkty, jak ekologiczny olej kokosowy i kopra.

Główny przetwórca Vanuatu Virgin Coconut już ma certyfikat, a i Coconut Oil Production Santo jest  w trakcie jego przyznawania. Bernie Glaser, CEO Coconut Oil Production Santo, mówi: “Certyfikacja ekologiczna może mieć bardzo pozytywny wpływ na 60% wiejskiej populacji, która zajmuje się uprawą kokosa”.

Przejście na ekologię wspiera Vanuatu Sustainable Agri-Business Initiative (VASABI). Inicjatywa ta prowadzona jest przez Rząd Vanuatu organizacje takie, jak African Pacific (fairtrade), szkołę rolniczą (Vanuatu Agriculture College), World Vision Vanuatu (międzynarodowa agencja pracy) and BFA.
Źródła:  http://beta.wvi.org/vanuatuhttp://www.africanpacific.com/ oneco.biofach.com

źródło: BioFach

Brak postów do wyświetlenia