Teraz czytasz...
Ustawa o rolnictwie ekologicznym w sejmie. Pośpiech kosztem jakości?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ustawa o rolnictwie ekologicznym w sejmie. Pośpiech kosztem jakości?

Avatar photo
czosnek z logo eko

Ustawa o rolnictwie ekologicznym trafiła do prac sejmowych. 26 kwietnia dyskutowano o niej w ramach sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zastrzeżeń było sporo, ale uwagi opozycji i strony społecznej są pomijane przez rząd, który dąży do szybkiego wdrożenia nowego prawa.

Nowe regulacje dotyczące rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej

Prace nad nową ustawą o rolnictwie ekologicznym spowodowane są wejściem w życie nowych regulacji unijnych (Rozporządzenie 2018/848), które obowiązują od 1 stycznia 2022 i trzeba wprowadzić je do polskiego porządku prawnego.  Weszły w życie z rocznym opóźnieniem spowodowanym przez epidemię COVID 19. Treść unijnych regulacji znana jest od około dwóch lat, ale polskie regulacje powstają z opóźnieniem i w pośpiechu.

Posłowie opozycji oraz strona społeczna zgłaszali zastrzeżenia związane z szybkim tempem prac oraz zakresem regulacji, które ograniczone są w zasadzie do implementacji regulacji unijnych, bez szerszej wizji dotyczącej rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej. Nagranie z komisji do obejrzenia: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp#FAC107C5EEF6DD81C125882F0030435B

Polska Izba Żywności Ekologicznej: Kiepska redakcja ustawy i zbyt duże uprawnienia dla IJHARS

Głos podczas obrad zabrała również  mecenas Magdalena Świąder, reprezentująca Polską Izbę Żywności Ekologicznej.

Zgłosiliśmy uwagi dotyczące:

▪ zbyt niskich kar przewidzianych w projekcie dla nieuczciwych przedsiębiorców, którzy fałszywie znakują lub reklamują swoje produkty jako EKO/BIO, żerując tym samym na branży,

▪ redakcji ustawy – w ustawie nie ma nawet rozdziałów ani przejrzyście wyodrębnionych kompetencji organów, co stanowi istotną barierę dla podmiotów, które chcą wejść na rynek i w tym celu muszą zapoznać się z regulacjami,

▪ uprawnieniem Głownego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) do wydawania wiążących wytycznych i poleceń jednostkom certyfikującym – co stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami prawnymi i jest bardzo ryzykowne z perspektywy praworządności i gwarancji dla przedsiębiorców. Uwaga ta została wsparta przez innych uczestników dyskusji, a w konsekwencji nawet przez Biuro Legislacyjne Sejmu, więc przewodniczący Komisji zakończył posiedzenie, by dać czas do namysłu Ministerstwu.

-relacjonuje

Przeczytaj: Jak działa certyfikacja ekologiczna?

Co dalej z ustawą o rolnictwie ekologicznym?

Prace nad ustawą będą kontynuowane na kolejnych posiedzeniach. Przy założeniu szybkiego tempa prac jest możliwe, że ustawa zostanie uchwalona przez Sejm jeszcze przed wakacjami. Następnie trafi do Senatu i do podpisu prezydenta. Ścieżka legislacyjna może się zatem zakończyć w okolicach przerwy wakacyjnej.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.