Teraz czytasz...
Unilever przejmuje producenta ekologicznych herbat ziołowych i owocowych
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Unilever przejmuje producenta ekologicznych herbat ziołowych i owocowych

Avatar photo

Pukka Herbs – brytyjski lider rynku ekologicznych herbat ziołowych i owocowych przejęty przez Unilever. Wygląda na to, że handel żywnością ekologiczną staje się coraz bardziej interesujący dla dużych światowych graczy.


Pukka Herbs na rynku działa od 2001 roku. Według Euromonitor 2016 to najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwo oferujące ekologiczne herbaty na świecie. W 2016 roku obroty Pukka Herbs wyniosły ok. 30 mln Funtów (przy tempie rozwoju rzędu 30%) – firma kontroluje ok 20% brytyjskiego rynku herbat ziołowych i owocowych, działa także w innych krajach (także w Polsce). Strony nie ujawniły wartości transakcji.

Założyciele nadal w zespole

Przejęcie Pukka Herbs przez międzynarodową korporację z pewnością wzbudzi obawy wśród części konsumentów, co do deklaracji dotyczących etyki i ekologii (Pukka Herbs stawia nie tylko na jakość BIO, ale także akcentuje kwestie związane ze Sprawiedliwym Handlem). Cytowany przez The Guardian Sebastian Pole (współzałożyciel Pukka Herbs) zapewnia:

Pukka pozostanie sobą, ale będzie w stanie dotrzeć do większej ilości ludzi I zwiększyć swój pozytywny wpływ na środowisko.

W podobnym tonie wypowiada się w komunikacie prasowym opublikowanym przez Unilever, a wtóruje mu Kevin Havelock:

Pukka  reprezentuje silne wartości i jasno sprecyzowany cel, który koresponduje z naszą stragegią zrównoważonego rowoju.

Sebastian Pole, razem ze swoim wspólnikiem, Timem Westwellem zapowiadają, że pozostają w zespole i nadal zamierzają rozwijać ekologiczny biznes.

Brytyjczycy chętniej sięgają po herbaty ziołowe i owocowe

Sarah Butler, dziennikarka The Guardian, zwraca uwagę, że jednym z powodów zainteresowania Unilevera ekologicznymi herbatami może być fakt, że

sprzedaż czarnej herbaty spadła na Wyspach o 1,6% podczas gdy herbaty owocowe, zielone i ziołowe wybierane są coraz chętniej (wzrost 2,8% w ilości sprzedanych produktów i 6,8% w wartości).

Korporacje wchodzą w ekobiznes. Co z tego wyniknie?

Amazon przejmuje WholeFoods, Walmart otwiera restaurację ekologiczną, ekologiczny producent herbat, Pukka Herbs przejęty przez Unilever – to newsy z ostatnich tygodni.

Wygląda na to, że handel żywnością ekologiczną staje się coraz bardziej interesujący dla potężnych międzynarodowych firm. Daje to potencjał do ogromnego wzrostu, ale budzi również sporo obaw i wątpliwości co do możliwości pogodzenia globalnej ekspansji z pryncypiami ekologicznego rolnictwa i przetwórstwa.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.