Teraz czytasz...
Ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych zagrożone? Zmiany kwestionuje…MSZ
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych zagrożone? Zmiany kwestionuje…MSZ

Jeszcze niedawno wydawało się, że prace nad stworzeniem prawa pozwalającego rolnikom na legalną sprzedaż szerszej palety gospodarskich produktów, są na ukończeniu. Zmiany w legislacji uzyskały m.in. akceptację Ministerstwa Finansów. Zakwestionowało je natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

O tym, że prace nad zmianą bardzo restrykcyjnych przepisów dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych trwają pisaliśmy już w informacji Już wkrótce żywność od rolnika będzie legalna? Koordynowane przez Podkomisję Nadzwyczajną Do Spraw Zmian Legislacyjnych Dotyczących Sprzedaży Bezpośredniej Produktów Rolnych Przy Sejmowej Komisji Rozwoju Wsi prace trwały kilka miesięcy.

Głównym celem zmian było poszerzenie produktów dopuszczonych do sprzedaży bezpośredniej (dot. produktów pochodzenia zwierzęcego) i dostaw bezpośrednich (dot. produktów pochodzenia roślinnego) m.in. o: możliwość sprzedaży jaj poza gospodarstwem, twarogów, śmietany, jogurtów a także dżemów, olejów, soków, pierogów, zup. Jak się okazuje, mimo iż rolnicy mają prawo prowadzić taką działalność praktycznie w całej Europie, u nas sytuacja się komplikuje. Propozycje zmian w prawie kwestionuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dorota Niedziela, posłanka PO i przewodnicząca podkomisji nadzwyczajnej do spraw zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych zapowiada, że wkrótce spotka się w tej sprawie z ministrem Grzegorzem Schetyną, aby uzyskać szersze wyjaśnienia. Według niej problemem może być kwestia definicji sprzedaży bezpośredniej, którą inaczej postrzegają europejskie urzędy a inaczej rozumiana jest w Polsce (chodzi o możliwość sprzedaży nie tylko surowców, ale także produktów niskoprzetworzonych) oraz fakt, że w Polsce rolnicy nie płacą podatku dochodowego a inaczej jest w krajach europejskich. Z jej stanowiskiem nie zgodził się Jan Krzysztof Ardanowski, który uważa, że jeżeli problemem byłaby kwestia podatkowa to projekty zakwestionowane zostałyby przez Ministra Finansów. Kto ma rację? To w tej chwili najmniej istotne, bo liczy się tylko fakt, że wejście w życie prawa, na które czekają (już bardzo długo) setki rolników, może znacznie się opóźnić.

Zobacz także


Audycja w radiu Szczecin

Zamieszaniu wokół zmian związanych ze sprzedażą bezpośrednią poświęcona została audycja wyemitowana niedawno na antenie Radia Szczecin. Wzięli w niej udział: poseł PO Dorota Niedziela (przewodnicząca podkomisji nadzwyczajnej do spraw zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych), poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski (wiceprzewodniczący tejże podkomisji) oraz Lidia Ordysińska (rolniczka ekologiczna, gospodarstwo Kozi Gródek w Wołczkowie gmina Dobra, powiat policki, Stowarzyszenie Ekoland).

Całą audycję można posłuchać na stronach Radia Szczecin

źródło: Radio Szczecin

Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.