Teraz czytasz...
Sprzedaż pestycydów w UE maleje. W Polsce wzrosła o 11%
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Sprzedaż pestycydów w UE maleje. W Polsce wzrosła o 11%

Sprzedaż pestycydów wykorzystywanych w rolnictwie w UE wyniosła 333 tys. ton w 2019 roku, co oznacza spadek o 6% r/r – wynika z najnowszych danych Eurostatu. To najniższy wynik od ośmiu lat. W Polsce tendencja jest odwrotna. Zanotowano wzrost o 11%.

Najwyższy spadek odnotowano w Danii, o ponad 42% od 2011 roku. We Włoszech, Portugalii, Czechach, Szwecji i Rumunii ten spadek wyniósł ponad jedną piątą. Eksperci Farmy Świętokrzyskiej zauważają, że sposobem na odwrócenie wzrostowego trendu w Polsce jest rozwój rolnictwa ekologicznego. Zwłaszcza, że zgodnie z planami Unii Europejskiej uprawy ekologiczne powinny stanowić 25% gruntów rolnych.

Wydaje się, że teraz jest sprzyjający czas na wprowadzanie zmian, bo zwiększa się świadomość konsumentów. Ich codzienne wybory żywieniowe mają wpływ na spowalnianie zmian klimatycznych, chociażby przez mniejsze zużycie pestycydów – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Mimo że dane zbiorcze dla krajów UE dopiero w 2019 roku uwidoczniły spadek sprzedaży pestycydów, w wielu krajach następował on już od 2011 roku. Największy spadek odnotowano w Danii (42%), a następnie w Portugalii, Czechach, Szwecji i Rumunii, a także we Włoszech.

https://biokurier.pl/ekorynek/warzywa-ekologiczne-bez-opakowan-farma-swietokrzyska-zastepuje-je-tatuazami/

Te kraje odnotowały spadek o ponad 20%. Z kolei największy wzrost sprzedaży pestycydów odnotowano na Cyprze (101%), a następnie w Łotwie (54%), Austrii (44%) i w Polsce (11%).

– Klienci, podejmując codzienne decyzje zakupowe mają ogromny wpływ na rozwój rolnictwa ekologicznego. Rosnąca sprzedaż produktów eko sprawia, że więcej rolników rozważa ten sposób uprawy. A to w efekcie pociąga za sobą spadek użycia pestycydów. Powinniśmy do tego dążyć ponieważ środki tego typu nie służą ani naszemu zdrowiu ani środowisku. Na szczęście konsumenci w naszym kraju są coraz bardziej świadomi, więc można mieć nadzieję, że w najbliższych latach tendencja dotycząca sprzedaży pestycydów w Polsce również będzie spadkowa – mówi Łukasz Gębka.

 

https://biokurier.pl/jedzenie/wiesz-co-jesz/pestycydy-czy-powinnismy-sie-ich-obawiac/

mat prasowe Farmy Świętokrzyskiej

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.