Teraz czytasz...
Samoobsługowy sklepik farmerski przy gospodarstwie. W Dębniku już działa…
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Samoobsługowy sklepik farmerski przy gospodarstwie. W Dębniku już działa…

Rodzinne gospodarstwo z Dębnika w woj. małopolskim uruchomiło przyzagrodowy sklepik samobsługowy. Zakupić można nabiał kozi, krowi i owczy. Dostępne są także zimnotłoczone oleje.

Jak działa samobsługowy sklepik farmerski?

Wystarczy przyjechać do Dębnika, wejść do sklepiku, zdezynfekować ręce, ubrać rękawiczki jednorazowe i wybrać z lodówki produkt dla siebie. Następnie wrzucamy pieniądze do kasy (w przyszłości pojawi się terminal płatniczy).

Można też złożyć zamówienie (telefonicznie, e-mailowo lub przez Facebooka). W takim wypadku przyjeżdżamy tylko po zamówione produkty.

Samoobsługowy sklepik farmerski Dębnik 52 mieści się w zbudowanym przez gospodarza stylowym, drewnianym kiosku o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych. Za drewnianymi drzwiami, z namalowanymi na nich kwiatami polnymi (także autorstwa gospodarza).

Gospodarze codziennie uzupełniają produkty  – mleko, sery dojrzewające, bundz, twarożki i serwatki z mleka koziego, krów rasy Jersey i owczego, a także oleje tłoczone zimno na miejscu, we własnej olejarni. Na wszystkich towarach można znaleźć wagę i cenę.

Malownicza okolica

Jak przekonują gospodarze, Dębnik 52 to świetne miejsce na wycieczkę pieszą lub rowerową. Gospodarstwo usytuowane jest na wysokości 400 metrów nad poziomem morza, na czystych terenach włączonych do obszaru chronionego Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, niedaleko doliny Eliaszówki i doliny Racławki, zabytkowego kościoła w Paczółkowicach i zespołu klasztornego w Czernej.


Wokół rozciągają się lesiste i wapienne wzgórza. Warto zatrzymać się na chwilę w czasie wycieczki. Zjechać z drogi i kupić lokalne specjalności.

Wiosną, latem i jesienią krowy Jersey, kozy i owce Lacaune, dzięki którym pyszności oferowane przez gospodarstwo pojawiają się w sklepiku, przebywają na świeżym powietrzu. Pasą się na przestronnych dębnickich pastwiskach znajdujących się na czystych, terenach i obfitujących w smakowite trawy, rośliny motylkowe i zioła.

Zimą zwierzęta spożywają siano i paszę z dębnickich łąk i pól oraz makuch pozostały po tłoczeniu olejów w tutejszej olejarni.

>> Śledź wieści z kategorii: EKORYNEK

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.