Teraz czytasz...
Rządowy Plan dla wsi a rolnictwo ekologiczne
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rządowy Plan dla wsi a rolnictwo ekologiczne

Avatar photo

3 filary rządowego Planu Dla Wsi ściśle wiążą się z rolnictwem ekologicznym i mogą mieć wpływ na rozwój rynku żywności ekologicznej w Polsce. Wszystko zależy jednak od tego jak i czy w ogóle zostaną wdrożone…

Plan dla wsi – najważniejsze założenia

Plan Dla Wsi przedstawiony został wspólnie przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz nowego ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego 19 lipca 2018 w jednym z gospodarstw w województwie kujawsko – pomorskim.

Jego podstawowe założenia to:

• Większe dofinasowanie do paliwa rolniczego
• Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego
• Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny
• Zdrowa polska żywność
• Wsparcie rolnictwa na terenach górskich
• Działania Przeciw suszy
• Polskie pasze
• Rolnictwo dla ekologii

Przynajmniej 3 szanse dla rynku żywności eko

Na rozwój rynku żywności ekologicznej najbardziej wpłynąć może realizacja działań związanych z dalszym ułatwianiem sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego. Wprowadzone zmiany pozwoliły na zalegalizowanie wielu działań a także pozytywnie wpłynęły na aktywność rolników w tym zakresie. Apetyty gospodarzy (a także konsumentów) są jednak znacznie większe. Wśród postulatów pojawia się m.in. możliwość sprzedaży produktów bezspośrednio przez rolników do stołówek czy restauracji.

Istotny jest także filar Zdrowa polska żywność, choć już sam w sobie zawiera kontrowersyjny termin „zdrowa żywność”. Zapowiadane jest, ogólnie ujęte jak na razie, wsparcie rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, (ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej) oraz wprowadzenie oznakowania produktów spożywczych „wolnych do GMO”.

Przypomnijmy, że działania związane ze wsparciem rolnictwa ekologicznego zapisane zostały również w dokumencie Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego 2014-2020 dostępny pod adresem: https://www.gov.pl/rolnictwo/plan-dzialan-dla-ywnosci-i-rolnictwa-ekologicznego .

Ostatni filar, który może budzić nadzieje wśród rolników ekologicznych to Rolnictwo dla ekologii. Pod tym hasłem zapowiadane jest m.in. wsparcie dla rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii.

Czy będą efekty?

Od planów do skutecznej (a nie „papierowej” realizacji) droga daleka. Na razie Plan dla wsi jest bardzo ogólny, w zasadzie są to tylko wstępne założenia. Bez nich jednak trudno mówić o jakichkolwiek działaniach. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze konkretne decyzje i posunięcia. Dopiero wtedy rozmowa o szansach i możliwościach będzie miała jakiś sens.

Więcej (ale niewiele więcej…) na temat Planu Dla Wsi na stronach Ministerstwa Rolnictwa 

Źródło zdjęcia: Ministerstwo Rolnictwa

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.