Teraz czytasz...
Ruszyła wyszukiwarka tradycyjnych odmian roślin i ras zwierząt gospodarskich
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ruszyła wyszukiwarka tradycyjnych odmian roślin i ras zwierząt gospodarskich

2 rasy zwierząt i 28 gatunków roślin znajduje się w niedawno uruchomionej wyszukiwarce Tradycyjneodmiany.pl. Serwis ma pomagać rolnikom i ogrodnikom w odnalezieniu często zapomnianych już gatunków i przywróceniu ich na pola i stoły.

– W wyniku uprzemysłowienia rolnictwa mamy do czynienia z coraz to większymi gospodarstwami rolnymi które zaprzestają chowu starych ras zwierząt oraz sadzenia starych odmian roślin ze względu na ich mniejszą wydajność sprawiając tym samym, że te zwierzęta i rośliny ginął zaś nasze środowisko ma mniejszą bioróżnorodność –tłumaczy Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA OD ROLNIKA, które jest inicjatorem powstania serwisu.

Serwis wyposażony jest w wyszukiwarkę. Po wpisaniu w nią fraz takich jak: krowa polska, papierówka czy koksa znajdziemy podstronę, dzięki której będziemy mogli skontaktować się z osobą chętną do podzielenia się nasionami.

Można dodawać własne ogłoszenia

Baza wciąż jest stosunkowo niewielka, ale strona umożliwia samodzielne dodawanie ogłoszeń dzięki czemu ma stać się skuteczną platformą pozwalającą na kontakt pomiędzy entuzjastami dawnych odmian i ras. Ich wykorzystaniem bardzo często interesują się rolnicy ekologiczni gdyż zazwyczaj takie rośliny czy zwierzęta są lepiej przystosowane do naturalnych metod prowadzenia gospodarstwa. Wśród poszukiwaczy tradycyjnych gatunków jest również wielu ogrodników i działkowiczów, którzy poszukują sposobu na uatrakcyjnienie i wzbogacenie swoich „zielonych oaz”.

Zobacz także


Tradycyjne gatunki czyli…

Obecnie najbardziej rozpoznawalnymi starymi gatunkami i odmianami są: orkisz, jabłka (malinówka, boskop, śliwka węgierka czy fasola Piękny Jaś. Wśród zwierząt wymienić warto krowę polską czerwoną czy świnię złotnicką pstrą. Z mleka tej pierwszej jedna z mleczarni uczyniła swój firmowy produkt z kolei na wykorzystanie mięsa świni złotnickiej pstrej również stawia kilku producentów.

Grupa ODROLNIKA to stowarzyszenie rolników zrzeszonych po to, by dostarczać klientom żywność ekologiczną i tradycyjną w ramach sprzedaży bezpośredniej. W ramach działalności organizacji uruchomiono Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej.

Serwis dostępny jest pod adresem: tradycyjneodmiany.pl

Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.