Teraz czytasz...
Rośnie polityczne znaczenie rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rośnie polityczne znaczenie rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej

Avatar photo

Europejski Zielony Ład i strategia „Od pola do stołu” sprawiają, że rolnictwo ekologiczne zyskało na znaczeniu politycznym. Taki impuls może otworzyć wiele szans i możliwości. Sektor czekają ciekawe czasy – przekonywała Daria Hawat z z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej podczas debaty online zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.


Nowa Komisja Europejska stawia mocno na ochronę środowiska i klimatu.

– Jesteśmy świadkami czegoś, co może być przełomowym momentem dla gospodarki unijnej. Kilka miesięcy temu Komisja Europejska przedstawiła wizję tego jak Unia Europejska ma wyglądać za kilkanaście lat. Okazuje się, że system rolnictwa ekologicznego dobrze wpisał się w nowe priorytety. Mamy Europejski Zielony Lad (Green Deal) i strategię „Od pola do stołu”.  Pojawił się bardzo silny proekologiczny impuls polityczny, który będzie przekładany na szczegółowe polityki sektorowe. W sercu Europejskiego Zielonego Ładu jest strategia dla zrównoważonej żywności „Od pola do stołu”. Jeżeli chcemy mieć zrównoważoną żywność na stole, nasze działania muszą zacząć się już na polu. Komisja Europejska pokazuje, że wiele w produkcji żywności można poprawić. Stawia konkretny cel dla rolnictwa ekologicznego
– przekonywała ekspertka.

Rolnictwo ekologiczne w UE. Cel 25%, na razie jest 7%

Ambicją Komisji Europejskiej jest sprawienie, aby 25% gruntów rolnych unijnych było przeznaczone pod rolnictwo ekologiczne. To potężne wyzwanie. Zdecydowanie wyprzedzające rynkowe trendy – aktualnie certyfikacją ekologiczną objętych jest 7% gruntów rolnych na terenie UE, a rolnictwo ekologiczne obecne jest we wspólnotowych regulacjach od lat 90. XX wieku.

Czytaj także: Jak działa certyfikacja ekologiczna?

Będzie dedykowany plan działania dla rolnictwa ekologicznego

– Poczekajmy na szczegółowe rozwiązania i plany. Pracujemy nad tym jako to zrobić, ale żadna wizja polityczna jeszcze rzeczywistości nie zmienia. To, co może zmienić rzeczywistość to kompleksowe działania. Trzeba wykorzystać cały dostępny potencjał, stworzyć zachęty. Będzie dedykowany plan działania dla rolnictwa ekologicznego. Obecnie trwają debaty nad budżetem i wspólną polityką rolną. Te dwie dyskusje będą miały duży wpływ na to, jak i czy uda nam się dojść do tych celów. Rolnictwo ekologiczne zyskało na znaczeniu politycznym. Taki impuls może otworzyć wiele szans i możliwości. Sektor czekają ciekawe czasy. Warto śledzić działania organów unijnych. Wcześniej nawet w najśmielszych prognozach nie stawiano tak ambitnych celów. Bez silnego impulsu politycznego dojście do 25% obszaru objętego rolnictwem ekologicznym byłoby mało prawdopodobne

–mówiła Daria Hawat.

E-debata z udziałem Darii Hawat odbyła się 9 lipca. Dyskusję moderował dr Krystian Dudek z Insytutu Publico i Akademii WSB. Pełen zapis dostępny jest poniżej.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.