Teraz czytasz...
Prawdziwe koszty „taniego mięsa” film Pig business
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Prawdziwe koszty „taniego mięsa” film Pig business

 

Jeśli masz wątpliwości, czy jeść mięso ekologiczne, film dokumentalny PIG BUSINESS zrealizowany przez Tracy Worcester je rozwieje. Film pokazuje, jak intensywna przemysłowa hodowla powoduje ukryte długotrwałe szkody w zdrowiu publicznym i środowisku naturalnym; powoduje niepotrzebne cierpienia macior trzymanych w małych klatkach ze stali oraz niszczy społeczności wiejskie doprowadzając tradycyjnych, małych rolników do bankructwa.

Film przenosi widzów z olbrzymich fabryk świń w USA i Polsce na półki sklepowe z kiełbasami, odsłaniając ukryte (nie uwzględniane w najróżniejszych bilansach) społeczne i materialne koszty intensywnej hodowli przemysłowej. Dowodzi także, że tradycyjne rolnictwo jest nadal realną alternatywą, dostarczając zarobków na terenach wiejskich. Gospodarstwa rodzinne, które używają tradycyjnego chowu na wolnym powietrzu nie mogą konkurować z dużymi gospodarstwami przemysłowych, które korzystają z dużych dotacji, produkcji skali, słabego egzekwowania przepisów ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.

Użycie antybiotyków w intensywnej produkcji wieprzowiny (także tych ważnych dla zdrowia ludzi) niepokoi naukowców. Prosięta odsadzane są wcześnie zanim ich układ odpornościowy w pełni się rozwinie, nie mają miejsca na ruch w zatłoczonych chlewniach i oddychają powietrzem zanieczyszczonym swoimi odchodami przechowywane w zbiornikach pod kratowaną podłogą. Jeśli w sposób ciągły nie dozuje się antybiotyków, świnie szybko łapią choroby zakaźne i umierają. Antybiotyki stają się nieskuteczne w walce z infekcjami u ludzi ze względu na ich nadużywanie w intensywnej produkcji zwierzęcej.

Dla przykładu w gospodarstwach ekologicznych Rutynowe stosowanie leków nie jest wymagane, ponieważ świnie żyją zdrowe, na wolnym wybiegu, na świeżym powietrzu, gdzie mogą swobodnie wyrażać naturalne zachowania, takie jak rycie czy odpoczynek w schronieniach z dużą ilością słomy dbając o młode. Ich odchody są cennym nawozem w zintegrowanej uprawie roślinnej.
Chociaż cena ekologicznego mięsa jest wyższa, lepiej jest jeść mniej ale wyższej jakości produktów. Konsumenci, poprzez wyszukiwanie produktów rolnych z małych gospodarstw, wspierają podtrzymanie terenów wiejskich i jej mieszkańców.

Jesienią zaplanowany jest pokaz filmu i dyskusja ?Pig Business ? Czas na zmianę? w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem posłów z całej Europy. Pokazy można zorganizować także w innych miejscach, informacje na ten temat (w j. angielskim) dostępne są na stronie:

Polska wersja filmu:


Andrzej Szeremeta
 (adaptacja i tłumaczenie tekstu Alastair Kenneil i Tracy Worcester)


Bądź na bieżąco, sprawdź nasz profil na facebook:
Biokurier na Twitterze
Zapraszamy także do subskrypcji naszego newslettera (u dołu po lewej stronie)!


 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.