Powstała Karta Ekologicznego Winiarstwa


European Organic Winemaking Carta ma wspierać rozwój certyfikowanego ekologicznego winiarstwa oraz wprowadzenie unijnych regulacji prawnych dotyczących wina BIO.


European Organic Winemaking Carta (EOWC) jest wynkiem porozumienia kilku europejskich organizacji ekologicznych: AIAB, Féderbio, FIRAB (Włochy), ITAB i FNIVAB (Francja), SEAE (Hiszpania), i Bio Suisse i Demeter Szwajcarii. Sekretariat jest prowadzony przez ITAB we Francji.


reklamaDlaczego powstała Karta?
Ma ona pomóc przezwyciężyć impas, który powstał w trakcie wprowadzania regulacji prawnych na poziomie unijnych. Stowarzyszenia producentów chcą pokazać, że potrafią się porozumieć i zjednoczyć. To także informacja dla konsumentów, którzy mogą spodziewać się większej przejrzystości w produkcji wina ekologicznego. Wszystkie stowarzyszenia zamierzają wprowadzić wspólne standardy minimalne, które spełniać będą producenci w nich zrzeszeni. Kolejnym etapem ma być przeforsowanie unijnych regulacji dotyczących ekologicznego wina. Kilka miesięcy temu pierwsza próba wprowadzenia tego typu przepisów nie powiodła się.


Przeczytaj:
Nie powstaną unijne regulacje dotyczące ekologicznego wina

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
Każda organizacja, która wspiera rozwój ekologicznej produkcji wina może dołączyć do EOWC, wystarczy skontaktować się z sekretariatem organizacji. Podstawowe założenia organizacji przestawione są w Memorandum Of Understanding, które dostępne jest na stronie internetowej: www.organic-wine-carta.eu

W chwili obecnej mimo iż wina nazywane ekologicznymi funkcjonują na rynku, jeżeli chcielibyśmy być w 100 procentach zgodni z unijnymi regulacjami, powinniśmy nazywać je “winami z ekologicznych winogron”. O ile bowiem certyfikacja ekologiczna winnic jest uregulowana jasno i precyzyjnie, to w przypadku samej produkcji wina takich ustaleń brak.

Cotygodniowa porcja BioInformacji do Twojej skrzynki e-mailowej – zapisz się na nasz newsletter (lewy dolny róg strony)<!–[if !supportLineBreakNewLine]–>
<!–[endif]–>

Brak postów do wyświetlenia