Polska na 2 miejscu pod względem przyrostu upraw ekologicznych

Polska sklasyfikowana została na 2 miejscu pod względem przyrostu areałów objętych certyfikacją dotyczącą rolnictwa ekologicznego – wynika z informacji zawartych w raporcie The World Of Organic Agriculture.

Według szacunków FiBL (Szwajcarski instytut badawczy zajmujący się badaniami związanymi z rolnictwem ekologicznym i żywnością ekologiczną) i IFOAM (międzynarodowa organizcja parasolowa zrzeszająca organizacje rolników i producentów ekologicznych z całego świata) w 2010 roku w Polsce przybyło 154 908 ha ziemi objętej ekologiczną certyfikacją.

Szybszy przyrost odnotowano jedynie we Francji, gdzie przybyło 167 929 ha. Na 3 miejscu uplasowała się Hiszpania z przyrostem 125 898,8 ha. Dane oparte są na informacjach zebranych od agencji rządowych, sektora prywatnego oraz jednostek certyfikujących.

 

Według danych, które niedawno opublikowała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, w 2011 r., powierzchnia użytków rolnych uprawianych ekologicznymi metodami produkcji w Polsce wynosiła 573 687,09 ha.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

To bardzo optymistyczne dane, trzeba jednak zachować zdrowy dystans i pamiętać, że istotny udział (niestety nie jesteśmy w stanie określić go liczbowo) wśród nowego “eko areału” stanowią bardzo duże gospodarstwa, na których nie prowadzi się normalnej gospodarki, a jedynie oczekuje na unijne dotacje. Te fikcyjne uprawy to problem, z którym mimo wielokrotnych zastrzeżeń i uwag z wielu stron, wciąż w Polsce się nie uporano.

Więcej o tym problemie pisaliśmy w artykule: „Polityka” o tym jak Polska marnuje pieniądze dla rolników ekologicznych

Już jutro na Biokurierze pojawi się szersza informacja na temat globalnych statystyk dotyczących rolnictwa ekologicznego oraz zmian na rynku żywności ekologicznej.

The World Of Organic Agriculture to publikowany co roku przez FiBL i IFOAM raport zawierający globalne statystyki dotyczące rolnictwa ekologicznego. Jego prezentacja odbyła się 15 lutego 2012 w trakcie Targów Bio Fach w Norymberdze. Przeczytaj więcej na temat BioFach 2012


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia