Teraz czytasz...
Plonoteka. Ceny żywności ekologicznej mogą być u nas nawet 4 razy tańsze niż w delikatesach
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Plonoteka. Ceny żywności ekologicznej mogą być u nas nawet 4 razy tańsze niż w delikatesach

Avatar photo

Plonoteka nie przerwała działania podczas lockownu. Dlaczego? Jak kształtuje się obecnie oferta wystawców? Rozmawiamy ze Zbigniewem Kozłowskim, który wraz z Maciejem Żakowskim, jest organizatorem tego cyklicznego wydarzenia.

Jak pandemia wpłynęła na działanie Plonoteki? Jakie działania wdrożyliście?

Epidemia koronawirusa zaskoczyła eko targ plonoteka w okresie ogromnego wzrostu zainteresowania. Ostatnie weekendy lutego i początek marca to dla nas wielkie pozytywne zaskoczenie. Świadomych Klientów przybywało w bardzo szybkim tempie, a gospodarstwa bardzo starały się mieć dla nich tyle produktów, ile było trzeba. Jednak już w połowie marca liczba Klientów zaczęła spadać.

Zbigniew Kozłowski

Natychmiast wdrożyliśmy o pełne wytyczne sanitarno-epidemiologiczne, jak ograniczenie liczby klientów, maseczki, rękawiczki, pierwszeństwo seniorów, czy dezynfekcję.

Rozważaliśmy zamknięcie targu na czas epidemii, jednak nie Gospodarstwa nie chciały zawieść Klientów, którzy zachowując pełną ostrożność wciąż odwiedzali targ. Dla Gospodarzy weekendowy eko targ rolny był też ważną okazją, by z zachowaniem pełnej ostrożności, mieć ze sobą kontakt. Taka postawa Gospodarstw ekologicznych spotkała się z wielkim podziwem i szacunkiem z naszej strony.

Dodatkowym działaniem z naszej strony był także targ internetowy, na którym świadomi Klienci mogli zamówić zakupy z targu. Nie jest to więc klasyczny internetowy supermarket, ale właśnie dowóz zakupów prosto z targu samochodem chłodnicznym, a więc wciąż tak bardzo bezpośrednio „prosto z pola” jak to możliwe

Ilu wystawców obecnie pojawia się w Plonotece? Jakie produkty są w ofercie?

Obecnie na eko targu plonoteka pojawia się ok. 15 Gospodarstw. Staramy się jak najlepiej balansować ich liczbę z liczbą Klientów. Najważniejsze, aby wszystko co potrzebne było dostępne na eko targu rolnym na Powiślu, ale też aby ewentualne straty były jak najmniejsze. Ogromną energię i ilość pracy wkładamy więc właśnie w ten balans. W efekcie na weekendowym eko targu dostępne jest ponad 300 produktów najwyższej jakości, bezpośrednio od gospodarstw i producentów. Mamy zarówno owoce i warzywa, jak i nabiał, mięsa, czy ryby i przetwory rybne.

Dzięki skróceniu łańcucha dostaw do zera, ekologiczne plony na eko targu na Powiślu mają bardzo atrakcyjne ceny; do tego stopnia, że wielu Klientów jest zszkowanych, że zazwyczaj „droga” żywność ekologiczna może być tak tania.

Tymczasem proste ominięcie marż licznych pośredników pozwala nam na umożliwienie szerokiej liczbie warszawiaków dostępu do najwyższej jakości certyfikowanej żywności ekologicznej w cenach często aż 3-4 krotnie niższych, niż gdzie indziej.

Czy zauważasz jakieś braki, jeżeli chodzi o produkty? Czego szukają Klienci, a wystawcy Plonteki mają z tym problem?

Klienci, nawet ci najbardziej świadomi, nie są przyzwyczajeni do zmian w kalendarzu zbiorów. Tegoroczna sytuacja pogodowa sprawiła, że sezon przesunął się właściwie o pełen miesiąc i dopiero teraz, w połowie czerwca, na serio ruszają plonotekowe nowalijki. Są świeże, piękne i ekologiczne – najwyższa jakość godna podziwu i szacunku dla rolników. Jednak w związku z sytuacją pogodową, Klienci długo dopytywali o ekologiczne polskie truskawki, czy szparagi.

Z dużą radością tłumaczymy im charakterystykę ekologicznego rolnictwa i kalendarza plonów, mamy jednak świadomość że niektórych klientow opóźnienia w plonach mogą być niewygodne. Cieszymy się jednak, że udaje nam się zachować najwyższą jakość produktów. Najważniejsze, że sezon ekologicznych plonów wreszcie ruszył i mamy już pełen przekrój nowalijek i wspaniałych produktów.

Targ organizujecie na terenie Elektrowni Powiśle. Co to za miejsce?

Elektrownia Powiśle to szalenie ważne miejsce dla Warszawy i jej historii. Kilka lat temu popadała w ruinę, a dziś tętni życiem towarzyskim i handlowym. To prawdziwa perła warszawskiej architektury. Przywrócona wreszcie do życia pełną parą.

Rolnikhandluje.pl – rozmawiamy o nowej inicjatywie wspierającej sprzedaż bezpośrednią

Wspaniały jest też fakt, że dostępne tu będą dzięki ekotargowi rolnemu Plonoteka, wyłącznie certyfikowana ekologiczna żywność. To właśnie ten styl życia – bardziej świadomy i ekologiczny, a mniej konsumpcyjny – chcemy z całego serca promować w całej Polsce.

Plonoteka. Co? Gdzie? Kiedy?

Plonoteka odbywa się w piątki (11-19) i soboty (9-15) na terenie Elektrowni Powiśle (Zajęcza 4 w Warszawie). Targ prowadzi także sprzedaż przez sklep internetowy. Więcej informacji na profilu facebookowym Plonoteki

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.