Teraz czytasz...
Piątnica już produkuje ekologiczne mleko
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Piątnica już produkuje ekologiczne mleko

 

W pierwszych dniach lipca ruszyła produkcja ekologicznego mleka w OSM Piątnica. Wkrótce pojawi się w szerszej sprzedaży.

OSM Piątnica pozyskuje mleko z własnych gospodarstw. Na początku 2013r. przekonaliśmy grupę rolników – członków naszej Spółdzielni, do rozpoczęcia procesu wdrażania swoich gospodarstw do standardów ekologicznych (o sprawie pisaliśmy na stronach Biokuriera). Po trwającym 2 lata procesie dostosowawczym o certyfikat rolnictwa ekologicznego wystąpiło 34 hodowców, z których 33. taki certyfikat uzyskało. Jeżeli nasze mleko ekologiczne zyska uznanie handlu i konsumentów a zapotrzebowanie na ten produkt będzie rosło, zaczniemy poszukiwać nowych dostawców z naszego regionu oraz namawiać innych członków Spółdzielni z Piątnicy do rozpoczęcia hodowli ekologicznej – mówi Biokurierowi Tomasz Głasek (na zdjęciu poniżej), Dyrektor Handlowy OSM w Piątnicy.

Oferta mleka w ekosklepach może być lepsza

Jego zdaniem na rynku ekologicznego mleka, paradoksalnie, brakuje produktów wysokiej jakości. – W wyspecjalizowanych sklepach ekologicznych spotykamy najczęściej sprowadzane z zagranicy mleko UHT – pozbawione w procesie sterylizacji wielu cennych składników odżywczych. OSM Piątnica oferuje nie tylko mleko pozyskane z certyfikowanych gospodarstw, ale także przygotowane do sprzedaży w sposób najmniej zmieniający jego pierwotne parametry. Jest to bowiem pełne mleko świeże – mikrofiltrowane i pasteryzowane w niskiej temperaturze – mówi.

Pionierami jeżeli chodzi o produkcję ekomleka krowiego są stosunkowo niewielkie spółdzielnie w Łukcie, Jasienicy Rosielnej i Nowym Sączu.

 

Gdzie będzie można zakupić ekomleko z Piątnicy?

Na razie nie ma jeszcze konkretnych informacji, ale pojawią się już wkrótce. – Mam nadzieję, że konsumenci poszukujący zdrowych, naturalnych wyrobów mleczarskich już w tym miesiącu znajdą Mleko Ekologiczne z Piątnicy w wybranych sklepach największych polskich aglomeracji. Rozmawiamy także z sieciami sklepów specjalizujących się w handlu wyrobami ekologicznymi, liczę że z dobrym skutkiem. Produkcję Mleka Ekologicznego rozpoczęliśmy w pierwszych dniach lipca br. i już zainteresowały się nim największe polskie sieci handlowe – wyjaśnia Tomasz Głasek.

Czy pojawią się inne bioprodukty nabiałowe z Piątnicy?

Piątnica nie planuje w najbliższym czasie poszerzać oferty o inne ekologiczne produkty nabiałowe. – Niewielka ilość obecnie skupowanego mleka ekologicznego nie pozwala nam na inne wykorzystane tego surowca. Widzimy potencjał rynkowy wyrobów BIO / EKO i mamy nadzieję, że uda nam się przekonać także innych członków Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy do hodowli ekologicznej. Dopiero istotne zwiększenie skupu pozwoli nam rozpocząć produkcję serków czy jogurtów z certyfikowanego mleka ekologicznego – tłumaczy Tomasz Głasek.

Zobacz także


Karol Przybylak, 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.