Teraz czytasz...
Organic Farma Zdrowia będzie rozwijać się poprzez franczyzę. W ofercie pojawią się nowe marki – wywiad Biokuriera
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Organic Farma Zdrowia będzie rozwijać się poprzez franczyzę. W ofercie pojawią się nowe marki – wywiad Biokuriera

6 lipca Organic Farma Zdrowia pozyskała nowego inwestora strategicznego – włoskiego potentata ekorynku EcorNaturaSi. Prezesa OFZ, Sławomira Chłonia pytamy o skutki zmian i plany co do dalszych działań spółki. 

Biokurier: Czy po zaistniałych zmianach własnościowych zamierzacie prowadzić dalszy rozwój sieci także poza centrami handlowymi?

Sławomir Chłoń (na zdjęciu poniżej):

Tak, oczywiście. Dzięki nowemu inwestorowi wierzymy, że te zmiany w jeszcze większym stopniu przyspieszymy. Zamierzamy tworzyć nowe sklepy w nowych lokalizacjach. Jednak czy to będą centra handlowe, czy też lokale przy wybranych głównych ulicach lub na wybranych osiedlach dużych miast to zależy od indywidualnego przypadku. Generalnie zawsze analizujemy osobno indywidualne możliwości lokalowe. Obecnie w dużym stopniu kładziemy nacisk na rozwój sieci poprzez system franczyzowy. Posiadamy duże doświadczenie w tworzeniu sklepów z produktami ekologicznymi i naturalnymi, i chcemy dzielić się tą wiedzą wspierając innych przedsiębiorców. Już wkrótce powstanie kilka sklepów pod naszą marką, które będą zarządzane przez zewnętrzne osoby we współpracy z nami w ramach programu partnerskiego.

Przeczytaj więcej na temat inwestycji EcorNaturaSi w Organic Farmę Zdrowia: Właściciel jednej z większych włoskich sieci ekosklepów inwestuje w Organic Farmę Zdrowia

Czy rozważane jest wprowadzenie marki (zarówno sieci sklepów jak i marki własnej produktów) NaturaSi na polski rynek?

Z pewnością zostaną wprowadzone produkty EcorNaturaSi. Jednak nie ma planów, aby wprowadzać sklepy pod marką „NaturaSi” na nasz rynek, ponieważ w ramach grupy, w Polsce będzie dalej rozwijana sieć Organic Farma Zdrowia.

Nasz nowy Inwestor EcorNaturaSi wytwarza produkty pod czterema markami własnymi tj.: NaturaSi, Ecor, Baule Volante i Più Bene. Każda z tych marek ma oczywiście inną specyfikę. Produkty Ecor to ponad 400 produktów ekologicznych z kategorii płatków, roślin strączkowych, nasion, suszonych owoców i ich pochodnych. Dzięki linii o nazwie „Alimenti Ritrovati” (Żywność ponownie odkryta), EcorNaturaSi oferuje linię produktów, które posiadają stare odmiany zbóż oraz rośliny strączkowe, a tworząc je wspierają biologiczną różnorodność. Marka Baule Volante to ponad 500 produktów reprezentujących tradycyjną kuchnię włoską i innych wielu krajów pozaeuropejskich. Più Bene to linia produktów dedykowanych dla tych, którzy cierpią z powodu alergii i nietolerancji pokarmowych, ale także dla wszystkich tych, którzy wybierają produkty bez glutenu, drożdży, mleka i jaj tj. odpowiednio dla ich diety.

Te cztery marki to dla nas duże pole do analizy w celu stworzenia wyjątkowej i bardzo kompleksowej oferty dla naszych klientów. Eksperci Organic Farma Zdrowia już intensywnie nad tym pracują.
Porównując zaopatrzenie i sytuację sieci Organic Farma Zdrowia do włoskich sklepów NaturaSi, jakie różnice są dla Pana najwyraźniejsze i warte zlikwidowania?  Sklepy EcorNaturaSi są imponujące w zakresie swojej oferty i ekspozycji, a z pewnością największe wrażenie robią działy warzyw i owoców. Jednak wzajemnie będziemy się dzielić swoimi doświadczeniami na temat tego czego oczekują Klienci, a co realnie jesteśmy w stanie wdrożyć na polskim rynku. To jednak wymaga pogłębionej analizy produktowej i rynkowej co jest w naszych planach na najbliższe miesiące.

Czy wzorem EcorNaturaSi zamierzacie mocno stawiać na partnerstwo z lokalnymi rolnikami ekologicznymi? Czy możliwe jest stworzenie tak mocnych powiązań, jak ma to miejsce we Włoszech, na polskim gruncie?

Bardzo nam zależy żeby nawiązywać jeszcze bliższą współpracę z polskimi rolnikami. Organic Farma Zdrowia S.A. to nie tylko sieć delikatesów ekologicznych, ale również m.in. Eko-Wital, czyli spółka dystrybuująca produkty ekologiczne do innych podmiotów handlowych. Eko-Wital już od dawna buduje pozytywne relacje z rolnikami wspierając ich w rozwoju poprzez stałą współpracę handlową.Uważamy, że produkty znajdujące się u nas w sieci oraz w dystrybucji powinny być kontrolowane przez nas od zasiania.

Wieloletnia współpraca z dostawcami pomaga nam zapewnić bezpieczeństwo i wysoką jakość produktów. Również nawiązując nowe kontakty staramy się poznać naszych dostawców, ich filozofię, która przekłada się na uprawę oferowanych przez nich produktów. Nawiązanie głębszych relacji na zasadzie partnerstwa będzie naszym priorytetem na najbliższe lata. Tego typu działania przyniosą korzyści obu stronom i pomogą również rozwinąć sprzedaż eksportową tych gospodarstw ekologicznych do naszych południowych Partnerów

Tylko w ramach samej sieci delikatesów Organic Farma Zdrowia współpracujemy bezpośrednio z kilkunastoma gospodarstwami, które dostarczają do nas centralnie lub lokalnie nabiał, mięso drobiowe, miody, warzywa i owoce. Fakt stałej współpracy z pewnością pozwala rolnikom rozwijać lepiej i bezpieczniej swoją działalność.

Zobacz także

Akademia Biokuriera

Od jakiegoś czasu spada liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce pomimo rozwoju rynku. Jakie są Pana zdaniem przyczyny tego stanu rzeczy, co powinno zostać zmienione?

Duża część gospodarstw ekologicznych została założona wyłącznie z powodu dotacji z Unii Europejskiej. Po kilku latach rolnicy, którzy nie nabrali pasji do uprawiania ziemi w sposób naturalny i zrównoważony, porzucają konieczność wyrobienia certyfikatów na kolejne lata. Z drugiej strony dzięki dotacjom powstało wiele rzetelnych gospodarstw, które są w stanie zapewnić bardzo wysoką jakość produktów ekologicznych. Wierzymy, iż ciągłość dostaw produktów do naszej sieci i rozwój liczby sklepów wpłynie na większą stabilizację gospodarstw rolnych, a to sprawi, iż liczba takich gospodarstw w Polsce za jakiś czas znów będzie wzrastać.

Rozmawiał: Karol Przybylak 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.