Teraz czytasz...
Niemiecki ekopotentat stawia na krajowe surowce. Lokalność coraz bardziej w cenie?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Niemiecki ekopotentat stawia na krajowe surowce. Lokalność coraz bardziej w cenie?


To, skąd pochodzą surowce wykorzystane podczas produkcji żywności ma duże znaczenie dla coraz większej liczby konsumentów. Domagają się oni produktów opartych w jak największym stopniu o surowce lokalne. W odpowiedzi niemiecka firma Zwergenwiese poszerza paletę składników, które w 100% pozyskiwane są z Niemiec.

Zgodnie z deklaracją producenta 100% czarnej porzeczki oraz czarnego bzu wykorzystywanego w produktach z charakterystycznym czerwonym kapeluszem w tle pochodzić będzie z niemieckich gospodarstw ekologicznych. Podobnie jest, już od pewnego czasu (jak informuje organic-market.info) w przypadku: gorczycy, chrzanu i łubinu. W planach jest wprowadzenie podobnej zasady w przypadku: jabłek, rabarbaru, rokitnika i jagód.

Wprowadzenie zmian wiąże się także z uruchomieniem nowej strony internetowej, na której firma oprócz produktów prezentuje także swoich dostawców (zdjęcia i opisy gospodarstw). Wszystko pod hasłem „Nasze surowce mają dom!”.

Duży nacisk na lokalność i regionalizm to zjawisko obserwowane w Niemczech już od kilku lat. Podobne tendencje zauważalne są także w Polsce. Coraz większa grupa konsumentów, ale też właścicieli ekosklepów poszukuje produktów, które wytwarzane są na bazie lokalnych surowców.

Aby możliwe było składanie przez polskich przetwórców podobnych do Zwergenwiese deklaracji (przy podobnej wielkości produkcji) potrzeba znacznego poprawienia współpracy i komunikacji na linii rolnicy – przetwórstwo / handel. To jedna z największych barier w rozwoju polskiego rynku żywności ekologicznej.

Zobacz także

złote medale natura food

Na zdjęciu: ulotka promująca działania Zwergenwiese 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.