Niemcy. Popyt na eko żywność rośnie a gospodarstw wciąż za mało


Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

7 miliardów Euro (ok. 28,5 mld zł) wydali Niemcy na żywność ekologiczną w 2012 roku, ale tylko nieznacznie zwiększyła się liczba gospodarstw ekologicznych.

– Coraz więcej produktów ekologicznych ląduje w koszykach na zakupy niemieckich klientów. W roku 2012 handel osiągnął rekordowy poziom w  wysokości 7 mld euro  (+6 %) (Związek Producentów Żywności Ekologicznej, BÖLW, Berlin (Niemcy)). Ale powierzchnie upraw rosną mniej dynamicznie. Udział powierzchni użytków rolnych uprawianych ekologicznymi metodami produkcji wzrósł jedynie o 1,8 % i w ten sposób wyraźnie zwiększyła się różnica między lokalnymi uprawami rolnymi i spożyciem – czytamy w komunikacie prasowym Targów BioFach, które odbędą się  w Norymberdze w dniach 12-15 lutego 2014.

Pod koniec roku 2012 w Niemczech 1,03 mln ha powierzchni użytkowych uprawiano metodami ekologicznymi, co oznacza 23.000 i tym samym 7,7 % wszystkich gospodarstw rolnych. Udział powierzchni użytków rolnych uprawianych ekologicznymi metodami w ogólnej powierzchni uprawnej wzrósł w tym samym roku do 6,2. W roku 2012 w niemieckim sektorze rolnictwa ekologicznego działało  34.899 producentów, przedstawicieli branży przetwórstwa, importerów i przedsiębiorstw handlowych. 

Problemy niemieckich eko gospodarzy

Źródłem niepewności rolników chcących przestawić produkcję na metody ekologiczne jest często brak warunków ramowych dotyczących promocji działalności gospodarczej.  Na przykład każdy kraj związkowy ma inne stawki promocyjne i często nie jest jasne, czy środki finansowe będą dostępne wyłącznie w okresie przestawiania produkcji na metody ekologiczne, czy również po jego zakończeniu. Możliwe do uzyskania na rynku ceny nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom producentów, którzy tymi przychodami często muszą zrekompensować straty wynikające ze zniesienia finansowania. Stałe polityczne warunki ramowe dotyczące rolnictwa ekologicznego stanowią  jedno z głównych żądań Związków Branżowych Rolników Ekologicznych, do których należy Związek Producentów Żywności Ekologicznej (BÖLW), krajowy promotor targów BIOFACH.

Sprawdź informacje o polskim rynku żywności ekologicznej

źródło: Targi BioFach

Brak postów do wyświetlenia