Niemcy. Oszustwa przy sprzedaży jaj

Niemiecka prokuratura bada tamtejsze przedsiębiorstwa podejrzane o nieuprawnione oznakowywania jaj jako wolonowybiegowe i ekologiczne – o sprawie, jak pierwszy, informował der Spiegel.

Według informacji  z niemieckiego dziennika doszło do setek naruszeń prawa żywnościowego i regulacji dotyczących  rolnictwa ekologicznego. Pochodzące z hodowli klatkowej jaja sprzedawane były jako jaja od kur z wolnego wybiegu lub jaja ekologiczne. Według informacji publikowanych przez organic-market.info w skandal zamieszanych jest około 150 firm, z czego 40 posiadało certyfikat ekologiczny.

 – Jeśli zarzuty potwierdzą się, to mamy do czynienia z oszustwem w wielkim stylu: oszukiwano konsumentów, ale i wielu farmerów ekologicznych, którzy pracowali uczciwie – skomentowała szefowa resortu rolnictwa RFN Ilse Aigner, cytowana przez Deutshe Welle. Niemieccy eksperci i urzędnicy zwracają uwagę na fakt, że jedną z przyczyn naruszeń jest zbyt mała liczba kontrolerów i domagają się większej ilości etatów.

Surowych kar dla oszustów domagają się przedstawiciele niemieckiego sektora rolnictwa ekologicznego. Gerald Wehde ze związku Bioland, w rozmowie z D-W zwraca uwagę na to, że takie naruszenia pojawiają się bardzo często w trakcie współpracy z dużymi detalistami, dlatego jego organizacja jej unika i koncentruje się na sprzedaży eko jaj w specjalistycznych sklepach. Według niego rolnicy, którzy dopuścili się oszustw powinni raz na zawsze stracić certyfikat ekologiczny.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Więcej informacji:
http://www.dw.de/skandal-z-eko-jajkami-za-ma%C5%82o-kontroler%C3%B3w-%C5%BCywno%C5%9Bci/a-16628969
http://www.organic-market.info/web/News_in_brief/Food_Quality/Germany/176/187/0/14149.html

Komentarz redakcyjny

Problem dotyczy Niemiec, nie ma żadnych doniesień o tym, by „oszukane” ekologiczne jaja pojawiły się w Polsce. Zdecydowana większość eko sklepów zaopatruje się u polskich, lokalnych dostawców.

Szukając eko jaj w Polsce pamiętajmy jednak o tym, że od pewnego czasu na rynku pojawiło się kuriozum w postacji jaj BjoBjo, które są jajami z chowu klatowego i nie mają nic wspólnego z jajami ekologicznymi. Więcej o tej sprawie pisaliśmy w artykule: WP: BjoBjo to nie BIO czyli o eko ściemie

Brak postów do wyświetlenia