Na polskim rynku pojawiła się ekologiczna guma do żucia

Do sprzedaży w Polsce trafia Chicza – pierwsza na świecie w 100% biodegradowalna guma do żucia z certyfikatem ekologicznym.

Ekologiczna guma do żucia Chicza produkowana w Meksyku, przy użyciu naturalnego surowca – chicle, pozyskiwanego z drzew rosnących w lesie deszczowym. Producentem Chiczy jest spółdzielnia Chiclero zrzeszająca około 2000 chicleros – potomków starożytnych Majów, którzy pozyskują lateks przy zrównoważonej eksploatacji 1,3 mln hektarów drzewostanu.

Dostępne smaki

– Chicza jest dostępna w czterech wyjątkowo skomponowanych smakach: cynamonowym, łagodnej mięty, limonkowym i miętowym. Guma dostępna jest w opakowaniach 30 g we wszystkich dobrych sklepach ze zdrową żywnością i delikatesach – mówi  Marek Wąsiński z frimy Gemini, która jest dystrybutorem eko gumy do żucia w Polsce. Cena to ok. 10 zł za opakowanie.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Guma biodegradowalna

– Każda guma do żucia, w tym tradycyjna guma, pomaga dbać o czystość jamy ustnej, rozładowuje napięcie i zwalcza stres. Tradycyjna guma do żucia natomiast, pomimo wielu zalet, ma jedną zasadniczą wadę – zaśmieca środowisko naturalne. Guma bazowa, która stanowi około 25% masy tradycyjnej gumy, to głownie syntetyk – dodaje.

Chicza jest produktem nie zawierającym glutenu i laktozy. Mogą się nią również delektować weganie, chorzy na celiakię oraz osoby jedzące koszerną żywność.

Odrobina historii

Historia pozyskiwania lateksu do żucia, na terenach obecnego Meksyku, sięga starożytnej cywilizacji Majów. Tradycja ta była kultywowana przez stulecia i w niemal niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Lateks z drzewa pigwowca pozyskuje się nacinając jego korę dzięki czemu spływa on do toreb umieszczonych na dole drzewa. Każda roślina wytwarza go od 3 do 5 kg. Drzewa później “odpoczywają” przez następne 6 do 7 lat zanim ponownie zostaną wykorzystane. Dzięki temu mają one mnóstwo czasu na regenerację i nie cierpią.

O ekologicznej gumie do żucia Chicza pisaliśmy w Biokurierze przy okazji Targów BioFach 2011 zaznaczając, że nie jest dostępna w Polsce (sprawdź: Ekologiczna guma do żucia – nowość na Targach BioFach). Teraz już jest i zobaczymy jak się przyjmie na rynku.

Źródło: Gemini

Brak postów do wyświetlenia