Teraz czytasz...
Lokalnyrolnik.pl – aby połączyć kupujących i sprzedających dobrą żywność
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Lokalnyrolnik.pl – aby połączyć kupujących i sprzedających dobrą żywność

 

Czy polski startup zrewolucjonizuje dystrybucję świeżej regionalnej żywności dla mieszkańców dużych miast? Piszemy o projekcie lokalnyrolnik.pl

Większość konsumentów jako najistotniejszą przeszkodę częstszego kupowania żywności ekologicznej wymienia wysokie ceny, ograniczoną dostępność oraz niewiadome pochodzenie. Warszawiacy z Farmer Direct postanowili podjąć próbę rozwiązania tych problemów i uruchomiła serwis lokalnyrolnik.pl łączący lokalnych rolników i wytwórców bezpośrednio z grupami kupujących.

Jak działa LokalnyRolnik.pl?

Mechanizm działania jest bardzo prosty: osoby świadome, lubiące kupować zdrową żywność (nazwane przez lokalnyrolnik.pl „koordynatorami”), zakładają grupy zakupowe, do których zapraszają członków swojej rodziny, sąsiadów, znajomych lub współpracowników.  W sposób ten tworzy się lokalna mikrospołeczność, która wspólnie zamawia i kupuje zdrową żywność bez chemii, konserwantów lub ulepszaczy bezpośrednio od rolników  w najlepszych cenach.

Kupujący wchodząc na platformę lokalnyrolnik.pl dołącza do wybranej (np. najbliższej miejscu zamieszkania czy pracy) grupy zakupowej. Obecnie w ofercie każdej grupy znajduje się średnio ponad 300 produktów od 12 dostawców.

Co można kupić?

Wybór produktów jest coraz większy: ekologiczne warzywa, owoce i kasze, wiejskie jaja, masło, jogurty i sery prosto od krowy i kozy, tradycyjne wędliny bez chemii i ulepszaczy, smaczne domowe pierogi i kluski, prawdziwe miody i przetwory, ręcznie wypiekane pieczywo na zakwasie. Proces  zamówienia przebiega podobnie jak w sklepie internetowym a dostawa jest w z góry określonym terminie raz w tygodniu.

Po zebraniu zamówień przez koordynatora, rolnicy i wytwórcy osobiście dostarczają produkty grupom zakupowym raz w tygodniu. Po zrealizowaniu dostawy rolnicy i wytwórcy otrzymują pieniądze, zebrane wcześniej przez koordynatora na specjalnym koncie grupy. System jest bezpieczny dla kupujących, ponieważ jeśli dostawa nie zostanie zrealizowana, wtedy pieniądze wracają do zamawiających. Ponieważ system zakłada współpracę społeczności, to dobrzy wytwórcy i rolnicy mogą być nagradzani dobrymi rekomendacjami, a niesolidni eliminowani z grona dostawców.

Platforma może być postrzegana jako pierwszy krok do zorganizowania grup w modelu kooperatyw zakupowych czy Rolnictwa Wspieranego Społecznie, w którym kupujący subskrybują dostawy warzyw i owoców bezpośrednio od rolników. Jednakże w lokalnyrolnik.pl kupujący może każdorazowo wybrać interesujące go produkty od większego kręgu dostawców i nie ma obowiązku robienia zakupów przez cały sezon.

„Partnerstwo pomiędzy rolnikiem a konsumentem stwarza sytuację, w której wygrywają obie strony: rolnicy i wytwórcy dostają więcej za swoje produkty poprzez pominięcie pośredników oraz większości kosztów marketingu a kupujący kupują taniej.  Nie bez znaczenia jest również fakt iż w takim układzie żywność nie marnuje się: rolnik nie ponosi żadnego ryzyka niesprzedanego towaru,  który jest z góry sprzedany i opłacony. Dostarczając towar do grup skupionych na platformie lokalnyrolnik.pl rolnik może jednocześnie i niezależnie wystawiać swoje produkty także w innych kanałach sprzedaży, np. na targu miejskim, co pozwala oszczędzać koszty transportu – mówi Sylwia Sławińska, współzałożyciel i prezes Farmer Direct. – Platforma lokalnyrolnik.pl pełni funkcje automatycznej obsługi zakupów, zarządzania grupami oraz płatności. Jest gwarantem jakości produktów i zapłaty za produkty.”

Działa już 25 grup

Od „cichego” startu usługi w maju 2014 roku powstało już 25 grup w Warszawie, do których dołączyło ponad 2 000 grupowiczów. Większość z nich kupuje co tydzień,  a poziom powtarzania zakupów jest na poziomie 85%. . – mówi Aleksandra Śnieżko, właścicielka popularnej kawiarni dla rodzin CieKawa Cafe na Warszawskim Bemowie.

Według Sylwii Sławińskiej, prezes Farmer Direct, do końca 2014 w Warszawie powstanie 40 grup zakupowych, wspieranych przez platformę lokalnyrolnik.pl. W 2015 platforma będzie dostępna także w innych dużych miastach w Polsce. Powstanie również aplikacja mobilna umożliwiająca zakupy z dowolnego miejsca. W perspektywie kilku lat może nastąpić ekspansja platformy na rynki zagraniczne.

 Adres serwisu: lokalnyrolnik.pl

oprac. Monika Styczek

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.