Teraz czytasz...
Komisja Europejska opóźnia wprowadzenie nowych regulacji dotyczących produkcji ekologicznej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Komisja Europejska opóźnia wprowadzenie nowych regulacji dotyczących produkcji ekologicznej

Avatar photo

Rok później zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące produkcji ekologicznej. Komisja Europejska chce dać zainteresowanym podmiotom więcej czasu na przygotowanie się do działania w nowym systemie prawnym.

Urzędnicy unijni chcą, aby nowe regulacje zaczęły działać od 1 stycznia 2022 roku zamiast 1 stycznia 2021 roku.

Wśród przyczyn opóźnienia wymienia się epidemię koronawirusa, która znacznie spowolnił prace nad szczegółowymi rozwiązaniami prawnymi. Chociaż nowe rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej stanowi silną podstawę, prawodawstwo wtórne, które należy jeszcze przyjąć, musi być równie solidne – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Jak działa system certyfikacji ekologicznej

Ruszyły konsultacje publiczne w sprawie rolnictwa ekologicznego

W ostatni piątek, Komisja Europejska ogłosiła również otwarcie konsultacji publicznych w sprawie przyszłego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. Ogłoszona wiosną strategia „Od pola do stołu” i na rzecz bioróżnorodności zakłada, że aż 25% obszarów rolnych Unii Europejskiej objętych będzie certyfikacją rolnictwa ekologicznego.

Nowe unijne regulacje dotyczące rolnictwa ekologicznego powstawały stosunkowo długo i nie bez kontrowersji. Skuteczność i efektywność jego działania zapewnią odpowiednio skonstruowane regulacje wtórne, czyli rozporządzenia, akty wykonawcze i szczegółowe instrukcje.

>> Przeczytaj więcej na temat unijnej strategii: Od Pola do Stołu

Ze względu na opóźnienia w ich przygotowywaniu a szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego zwrócił się do komisarza rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego o odroczenie wejścia przepisów w życie. Aby tak się stało, piątkową propozycję KE muszą zatwierdzić jeszcze PE i Rada UE.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.