Rok później zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące produkcji ekologicznej. Komisja Europejska chce dać zainteresowanym podmiotom więcej czasu na przygotowanie się do działania w nowym systemie prawnym.
Urzędnicy unijni chcą, aby nowe regulacje zaczęły działać od 1 stycznia 2022 roku zamiast 1 stycznia 2021 roku.
Wśród przyczyn opóźnienia wymienia się epidemię koronawirusa, która znacznie spowolnił prace nad szczegółowymi rozwiązaniami prawnymi. Chociaż nowe rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej stanowi silną podstawę, prawodawstwo wtórne, które należy jeszcze przyjąć, musi być równie solidne – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Jak działa system certyfikacji ekologicznej
Ruszyły konsultacje publiczne w sprawie rolnictwa ekologicznego
W ostatni piątek, Komisja Europejska ogłosiła również otwarcie konsultacji publicznych w sprawie przyszłego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. Ogłoszona wiosną strategia „Od pola do stołu” i na rzecz bioróżnorodności zakłada, że aż 25% obszarów rolnych Unii Europejskiej objętych będzie certyfikacją rolnictwa ekologicznego.
Nowe unijne regulacje dotyczące rolnictwa ekologicznego powstawały stosunkowo długo i nie bez kontrowersji. Skuteczność i efektywność jego działania zapewnią odpowiednio skonstruowane regulacje wtórne, czyli rozporządzenia, akty wykonawcze i szczegółowe instrukcje.
>> Przeczytaj więcej na temat unijnej strategii: Od Pola do Stołu
Ze względu na opóźnienia w ich przygotowywaniu a szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego zwrócił się do komisarza rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego o odroczenie wejścia przepisów w życie. Aby tak się stało, piątkową propozycję KE muszą zatwierdzić jeszcze PE i Rada UE.