Teraz czytasz...
Kalkulator obliczy, ile zużywasz plastiku
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kalkulator obliczy, ile zużywasz plastiku

Agnieszka Gotówka

Powstał specjalny kalkulator, za pomocą którego można obliczyć, ile zużywamy plastiku. Narzędzie jest proste w obsłudze, dostosowane do naszych realiów i… daje do myślenia.

Narzędzie do samodzielnego oszacowania ilości zużytego plastiku stworzył krakowski start-up Omni Calculator. Jak działa?

Wystarczy określić, ile w ciągu roku zużywamy m.in. butelek PET, worków foliowych, opakowań po słodyczach i chipsach, butelek po środkach czystości czy szczoteczek do zębów. Kalkulator liczy zużycie plastikowych odpadów w ciągu roku oraz – w szerszej perspektywie – w ciągu całego życia. Wynik możemy porównać ze średnim ogólnoświatowym zużyciem plastiku rocznie na osobę (ok. 50 kg).

Przeciętny Amerykanin rocznie zużywa ok. 84 kg plastiku, Europejczyk – 30 kg.

Plastik, który jest wszędzie. Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?

Co daje kalkulator?

Narzędzie ma przede wszystkim walor edukacyjny. Możemy dzięki nim zobaczyć, ile w sumie generujemy odpadów. Na co dzień bowiem zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ot, kilka butelek, kubków po jogurcie, opakowania po kosmetykach. W skali roku jednak uzbiera się pokaźna góra śmieci.

5 łatwych sposobów na ograniczenie plastiku

Twórcy kalkulatora mają nadzieję, że ich narzędzie przyczyni się do zmiany naszych codziennych nawyków i pozwoli promować ekologiczny styl życia.

Omni Calculator jest dostępny w polskiej wersji językowej. Zainteresowały się nim światowe media, m.in. „New York Times”. Narzędzie umożliwia obliczenie niemal wszystkiego, m.in. wielkość telewizora pasującą do naszego salonu czy ile za kilka będzie wart nasz samochód.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.