Teraz czytasz...
Jesienny numer Eko Arki już dostępny
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jesienny numer Eko Arki już dostępny

Rolnictwo ekologiczne w praktyce – tak najkrócej można określić tematykę kolejnych wydań czasopisma Eko Arka. Nowy numer już jest dostępny. O czym można przeczytać?

Ekowarzywa to temat rozwojowy

Warzywa od Świniarskich to na rynku solidna marka. Przed wieloma laty jej budowanie rozpoczął Roman Świniarski, który doczekał się następcy. Jeden z jego synów, Marcin, dalej rozwija gospodarstwo. Współpracuje z dużymi odbiorcami, ale prowadzi także bezpośrednią sprzedaż do ekosklepów.

Len, lnianka i siła spółdzielni

Krzysztof Zembrowski prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne we wsi Bodaki (woj. podlaskie, gmina Boćki), ale jest również prezesem Podlaskiej Spółdzielni Producentów Ekologicznych NATURA. W skali kraju takich spółdzielni jest zaledwie kilka dlatego jego działalność zasługuje na specjalną uwagę.

W Jabłoniowym Sadzie

Iwona i Jens Fraskowie od ponad 10 lat prowadzą gospodarstwo Ekozagroda Jabłoniowy Sad, położone we wsi Szczedrzyk, w opolskiej gminie Ozimek. Działalność opierają na czterech filarach: ekologicznym rolnictwie (którego nieodłączną częścią jest sad oraz chów świń), usługowym tłoczeniu soków, ekoturystyce oraz ekoedukacji. Nie skupiają się już na produkcji żywności – ważniejsze stało się budowanie świadomości. Na tym właśnie, ich zdaniem, opiera się zrównoważony rozwój, a poprzez to, co na co dzień robią, starają się temu właśnie zrównoważonemu rozwojowi przysłużyć.

Urzędnik na polu

Gospodarstwo Machowskich (40 ha) należy do średnich pod względem wielkości, za to w rozdrobnieniu z pewnością jest w czołówce. Składa się ze 138 działek położonych w 8 gminach. Do najdalszej parceli odległość wynosi 35 km. Jak radzić sobie w takich warunkach? Na studiach rolniczych kiedyś nie uczono ekorolnictwa, Robert i Beata Machowscy (oboje z dyplomami studiów rolniczych) uczyli się wszystkiego od początku.

W Malinowym Chruśniaku

Malinowy Chruśniak w Bydgoszczy i okolicach kojarzony jest nie tylko z serami i nabiałem kozim, ale także z działającym w Fordonie ekosklepem. Pomysłodawcą obu inicjatyw jest Piotr Jarecki, który rozwija je konsekwentnie przy dużym wsparciu rodziny.

Szukamy nisz na ekorynku

Szukając pomysłu na nowe kierunki rozwoju gospodarstwa warto obserwować rynkowe trendy bo coraz więcej rolników przekonuje się, że trud włożony w korzystną sprzedaż produktu lub surowca może być większy niż ten związany z jego produkcją lub uprawą. Wskazujemy na kilka nisz, które warto rozważyć…

Ostropest – superfood, który można uprawiać w Polsce

Potencjał roślin wysokobiałkowych

Warzywa – trudne, ale opłacalne

Co już wiemy o nowym PROW-ie?

Powoli rolnicy zaczynają „żyć” z nowym PROW. Dlatego warto zastanowić się nad programami i działaniami, z których można będzie pozyskać subwencje. Czy program rozwoju na kolejne lata może być szansą także dla rozwoju gospodarstw ekologicznych? O jakich programach warto pomyśleć i jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z pomocy? Rozmawiamy z Waldemarem Janiakiem, specjalistą do spraw rozwoju obszarów wiejskich w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie.

Chów indyków w gospodarstwie ekologicznym

Mięso indycze dzięki wysokim walorom odżywczym posiada ugruntowaną pozycję w spożywaniu przez konsumentów. Polska znajduje się w czołówce jego producentów, ale wciąż niewiele jest gospodarstw ekologicznych, które decydują się na taki chów.

Zobacz także


Odmiana jako ważny element w ekologicznej uprawie warzyw (3)

Artykuł to zapis prelekcji dr Anny Szafirowskiej z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach, zaprezentowany podczas konferencji „Produkować – z troską o Ziemię. Żywić – z troską o Konsumenta”, którą zorganizował Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w listopadzie 2014 roku.

Ekologiczna mąka z Kopytowej

Młyn w Kopytowej koło Krosna (woj. podkarpackie) jako jeden z niewielu w Polsce wytwarza ekologiczne mąki i kasze. Można powiedzieć, że od początku jego produkty były ekologiczne, bo w latach powojennych rolnicy nie stosowali chemii na polu.

Jak działają szwajcarskie szkoły dla przyszłych ekorolników? Relacja z wizyty w Szwajcarii

Kilka szwajcarskich przykładów z zakresu edukacji przyszłych rolników ekologicznych udało się poznać osobom zaangażowanym w projekt Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzy¬bowie. Oto relacja Roberta Kuryluka, rolnika ekologicznego z Lubelszczyzny.

Jak zaprenumerować Eko Arkę?

Zapraszamy do e-sklepu Wydawnictwa Gaj

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.