Teraz czytasz...
Internetowy rynek ogłoszeń rolniczych Dograne usprawni zaopatrzenie w surowce BIO?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Internetowy rynek ogłoszeń rolniczych Dograne usprawni zaopatrzenie w surowce BIO?

Avatar photo

Usprawnienie przepływu informacji na rynku rolnym, stworzenie internetowej giełdy – to tylko niektóre z zadań, które postawili sobie twórcy platformy dograne.pl. Rynek ogłoszeń rolniczych może stać się narzędziem, które ułatwi rolnikom sprzedaż surowców a odbiorcom hurtowym poszukiwanie dostawców. W tej chwili na każde 1000 złożonych w systemie ofert, jest ok 8% dotyczących surowców ekologicznych.

Rozmawiamy z Sebastianem Balcerakiem z Dograne – rynku ogłoszeń ekologicznych.

Jakiego surowca z ekocertyfikatem jest najwięcej w systemie Dograne?

Bieżąca dostępność surowca z ekocertyfikatem zależy m.in. od sezonu, ale również od tego, która branża szybciej decyduje się na przyswojenie współczesnej technologii internetowej. Jako przykład otwartości na innowacje przywołujemy chętnie naszą roboczą współpracę z Krajowym Zrzeszeniem Plantatorów Aronii, które w szczycie sezonu skupowego w tym roku zdecydowało się zastosować nasz system. Wówczas ofert na aronię z upraw ekologicznych było najwięcej, dzięki czemu zrzeszenie mogło lepiej monitorować dostępność surowca w internecie. Łączna ilość aronii konwencjonalnej i „eko” w ofertach dostępnych w Dograne w okresie sierpień/wrzesień 2017 wyniosła ok. 6 tys. ton, co odpowiada ponad 10% całorocznym zbiorom w kraju. Jak na rynek internetowy to jest to bardzo dobry wynik.
Bardzo zachęcamy wszystkie podmioty działające na rynku ekosurowca do obustronnego korzystania z systemu, ponieważ dzięki niemu mogą efektywnie sprawdzać dostępność ofert i mieć szybszy dostęp do precyzyjnej informacji, którą trudniej im pozyskiwać i zarządzać indywidualnie.

Jakie perspektywy dla rolników i przetwórców eko daje ta platforma?

Dograne działa nie tylko jako internetowa giełda rolna, ale docelowo również jako system informacji rynkowej. O każdej partii surowca spełniającej kryteria terminu, lokalizacji i parametrów użytkownicy są automatycznie powiadamiani. Dzięki temu można dowolnie wcześnie znaleźć potencjalnego dostawcę lub odbiorcę surowca bez konieczności przeglądania ogłoszeń, katalogów, baz przedsiębiorców itd.

Co więcej, użytkownicy mogą realizować wszystkie działania rynkowe w jednym miejscu, począwszy od stałej obecności na rynku ofert po możliwość uzgodnienia z dopasowanym kontrahentem najdrobniejszych szczegółów potencjalnej dostawy.

Z całej gamy niezbędnych do tego funkcjonalności użytkownicy korzystają bezpłatnie w przejrzystym interfejsie pozbawionym reklam, oszczędzając czas i pieniądze.

Ile, mniej więcej, trwa dodanie oferty?

Wszystkie formularze ofert na blisko pół tysiąca produktów są gotowe, przystępne i dostosowane do specyfiki danej branży. Dzięki temu nie trzeba samemu formułować treści oferty, wystarczy zaznaczyć konkretne wartości i dokładna oferta jest gotowa do wprowadzenia do systemu. To naprawdę trwa przysłowiową chwilę.

Zrzut ekranu z serwisu Dograne

Czy w Dograne da się łatwo wyszukać oferty eko (tzn. czy jest jakiś filtr)?

Wszystkie oferty same się dopasowują w oparciu o algorytmiczny mechanizm nieustannego kojarzenia stron. Nie trzeba zatem samemu wybierać kategorii, ani filtrować ogłoszeń. Co więcej, system sam szuka i znajduje dla nas kontrahenta nie tylko wśród wcześniej złożonych ofert, ale również zapamiętuje nasze żądanie na przyszłość.

Jeśli po kilku dniach lub tygodniach pojawi się interesująca nas oferta, system nas o tym niezwłocznie powiadomi.
Ponadto, wszystkie oferty z parametrem “eko” są identyfikowalne, przez co system potrafi je sam oddzielić od ofert „konwencjonalnych” i precyzyjnie skojarzyć strony.

Zobacz także


Gdzie można Was spotkać w najbliższym czasie?

Jesteśmy partnerem sieci na rzecz innowacji działającej przy doradztwie rolniczym, więc często można nas spotkać na szkoleniach lub wydarzeniach organizowanych dla rolników. W miarę możliwości organizacyjnych staramy się również brać udział w targach i spotkaniach branżowych. Ostatnio byliśmy na bardzo udanej konferencji „Czas na ekologię” organizowanej na łódzkim rynku hurtowym „Zjazdowa”. Chętnie korzystamy z zaproszeń na szkolenia, zwłaszcza jeśli dotyczą ekologii, ponieważ środowisko interfejsowe w Dograne również jest naturalne i nieskażone… reklamami. Zapraszamy też na nasz profil na facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach w systemie!

Rozmawiał: Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.