IFOAM wprowadza światowe logo produktów ekologicznych

Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego wprowadziła ogólnoświatowy znak rolnictwa ekologicznego. Ma on umożliwić konsumentom bezproblemowe rozpoznanie żywności ekologicznej i innych ekoproduktów na każdym zakątku globu.

 

14 lutego 2011 roku po trwającej 6 lat dyskusji, Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego (The International Federation of Organic Agriculture Movements – IFOAM) zaprezentowało opracowany na nowo system gwarancji oraz wprowadziło nowy globalny certyfikat – Global Organic Mark.

 

Znak wykorzystywać będą mogli zarówno przetwórcy jak i rolnicy ekologiczni. Elementem kluczowym systemu jest tak zwana „Rodzina Standardów” (Family of Standards) – lista globalnych ekologicznych wytycznych. Zawiera ona wszystkie ekologiczne normy oficjalnie uznane przez IFOAM jako zgodne z jego celami oraz wymogami. W chwili obecnej ponad 40 państwowych i prywatnych organizacji spełnia zebrane wymagania i stanowi tym samym część „rodziny”.

Co ważne, ustawodawstwo ekologiczne UE jest zorientowane na Family of Standards i przejęło jej wytyczne co oznacza ze znak wykorzystywać mogą przedsiębiorcy spełniający wymogi prawa unijnego.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

To samo tyczy się prawnych ustaleń w kontekście standardów ekologicznych w krajach jak m.in. Niemcy, Włochy, Węgry, Szwajcaria, USA, Kanada, Turcja, Indie, Chiny, Izrael, Japonia i Argentyna. Również prywatne stowarzyszenia rolnicze jak np. Gaa e.V. z Niemiec oraz Bolicert z Boliwii są do wymienienia w tym kontekście. Dalsze stowarzyszenia będą przyłączać się z biegiem czasu.

 

 

Szczegółową listę standardów akceptowanych przez IFOAM znaleźć można tutaj.

Poprzez Global Organic Mark IFOAM oferuje pierwsze ekologiczne logo akceptowalne na całym świecie.

Zaczynamy nową erę – obwieściła Katherine DiMatteo, prezydent IFOAM– Family of Standards wraz z Organic Mark to istotne kamienie milowe w historii ekologicznego ruchu rolniczego. Rozpoznanie wielkiego potencjału tych nowych narzędzi zależy teraz od grup zainteresowania na rynku.

Informacja na podstawie info lettera EkoConnect
Autorka: Katja Bykova, EkoConnect
Tłumaczenie z niemieckiego: Marcin Sieczkowski, korekta: Sadia Robein

O prawie i regulacjach dotyczących żywności ekologicznej i innych produktów eko przeczytasz w dziale EKO PRAWO.

Od redakcji: Na łamach Biokuriera będziemy relacjonować rozwój nowego logo i informować w jakim stopniu jest ono rozpoznawalne i wykorzystywane. Nie ma wątpliwości, że do wykonania jest ogromna praca.


Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia