Teraz czytasz...
Grupa ODROLNIKA uruchamia Centrum Produktu Lokalnego
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Grupa ODROLNIKA uruchamia Centrum Produktu Lokalnego

Łączenie lokalnych producentów rolnych z konsumentami, którzy mogliby być zainteresowani żywnością wysokiej jakości – to główne zadanie Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (gmina Pleśna, woj. małopolskie), które działa od soboty. Właścicielem i pomysłodawcą inicjatywy jest grupa ODROLNIKA dostarczająca konsumentom żywność ekologiczną i tradycyjną w ramach sprzedaży bezpośredniej. 

Sklepik z lokalną ekożywnością

W budynku Centrum zlokalizowany został niewielki sklepik prowadzony przez lokalnych rolników w którym w ramach sprzedaży bezpośredniej dostępne są owoce i warzywa. Sklepik jest czynny we wtorki, piątki w godzinach popołudniowych od 16:00 do 20:00 oraz w soboty w godzinach od 11:00 do 20:00. Stowarzyszenie jest chętne do nawiązania współpracy z nowymi rolnikami posiadającymi gospodarstwa certyfikowane w kierunku produkcji żywności ekologicznej.

Będą edukować

Celem powołania i budowy Centrum Produktu Lokalnego jest też ochrona środowiska, promocja zdrowia i zdrowego odżywiania jak również promocja produktów lokalnych, a przez to zachowanie starych ras zwierząt, starych odmian roślin dla przyszłych pokoleń. Członkowie stowarzyszenia chcą by Centrum Produktu Lokalnego stało się prawdziwym ośrodkiem edukacyjnym w zakresie rolnictwa ekologicznego i tradycyjnego, zdrowego odżywiania i ochrony środowiska naturalnego. Wierzą również, że CPL pozwoli na rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich oraz wpłynie na wzrost ich atrakcyjności turystycznej.

W CPL zlokalizowano także do przeprowadzania różnych zajęć i warsztatów jak również prowadzony jest przy nim mały ogródek edukacyjny gdzie dzieci mogą zgłębiać wiedze z zakresu rolnictwa ekologicznego. – W Centrum Produktu Lokalnego dzieci dowiedzą się że mleko pochodzi nie z kartonu czy butelki ze sklepu a od krowy, bynajmniej nie fioletowej.

– Dowiedzą się też jak uprawia się warzywa czy owoce. Dorośli z kolei będą mogli popróbować produktów tradycyjnych (wpisanych na listę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) w specjalnie do tego utworzonej „kawiarence” – opowiada Jan Czaja z grupy ODROLNIKA.

Zobacz także


Więcej na stronie: www.cpl.odrolnika.pl

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.