Eko jarmarki w Polsce – mini przewodnik

Jarmarki, bazary, kiermasze z certyfikowaną żywnością ekologiczną, ale także produktami lokalnymi i tradycyjnymi przeżywają w ostatnich miesiącach renesans. Postanowiliśmy zebrać informacje o nich w jednym miejscu. Zapraszamy do lektury mini – przewodnika.

Biobazar Warszawa

Adres: Żelazna 51/53, Warszawa
(dawna fabryka Norblin)
W każdą sobotę od 8:00 do 16:00.

Kontakt: 22 620 09 18 (Dagmara Pająk)
biuro@myecolife.pl

Tu kupisz wędliny, mięso, drób, nabiał, jaja, owoce, warzywa, przetwory,  ryby, ciasta i ciastka, soki, pieczywo, wyroby garmażeryjne, oleje, kosmetyki, środki czystości. Na BioBazarze wszystkie produkty mają certyfikat ekologiczny.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Więcej informacji i aktualności na stronie internetowej i profilu na Facebooku:

Otwarte Wrota Warszawa

Są to spotkania rolników ekologicznych z konsumentami odbywające się 2-3 razy w miesiącu w Otwocku, Wilanowie i zaprzyjaźnionych gospodarstwach.
Informacje i kontakt:
mit.dabrowski@interia.pl
http://www.ekolandwschodniomazowiecki.pl/

Na jarmarkach z cyklu Otwarte Wrota można się zaopatrzyć w ekologiczne produkty, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o ekologii gospodarstwa, pochodzeniu dostępnych towarów  jak również o tradycji lokalnej, a nawet obejrzeć wystawy twórców ludowych, uczestniczyć w ciekawych pokazach wyrobów tradycyjnych (np. pieczenie sękacza, lepienie pierogów, wyrób makaronu, pieczenie ciastek ze skwarek i inne).

Dokładny grafik spotkań (do czerwca) z rolnikami ekologicznymi z cyklu „Otwarte wrota” można zobaczyć w naszym artykule:
Jarmarki z żywnością EKO – Otwarte Wrota, znamy daty

Zamówienia i informacje 602661387, chatazalasem@interia.pl 503383982, mit.dabrowski@interia.pl www.ekolandwschodniomazowiecki.pl

Nowy Targ Warszawa

W każdą sobotę od 9.00 do 15.00 w Nowym Teatrze na Mokotowie (ul. Madalińskiego 10/16, 02-513 W-wa) odbywa się Nowy Targ. Parkować można na ulicy.

To wydarzenie wyjątkowe, bo bardzo wszechstronne. Pierwszy targ gościł ponad 30 wystawców. Można będzie kupić produkty spożywcze i rękodzieło bezpośrednio od rolników i wytwórców, kwiaty od ogrodników, obejrzeć wystawy, brać udział w wydarzeniach kulturalnych (koncerty), warsztatach edukacyjnych (także dla dzieci), podziwiać sztukę młodych twórców, nawiązać kontakty lub po prostu miło spędzić czas przy kawie. Przestrzeń Nowego Teatru będzie więc wypełniona atrakcjami.

Z produktów regionalnych do kupienia będą: świeże owoce i warzywa, przetwory, wędliny, drób i mięso, ryby, jaja, nabiał, sery i pieczywo, pasztety, soki i wiele innych.

Kontakt: biuro@myecolife.pl (Dagmara Pająk)
22 620 09 18
Aktualności: https://www.facebook.com/NowyTarg.Wwa

Le Targ Warszawa

W każdy czwartek i sobotę od 10.00-19.00 zawsze w Szarej Cegle: ul.Królowej Aldony 5
Patronem wydarzenia jest jest Slow Food Youth Warszawa.
Kontakt: 22 616 42 19, zuza@poetki.pl

Organizatorzy opisują Le Targ jako wydarzenie i miejsce, gdzie można kupić dobrą, nieprzetworzoną żywność bezpośrednio od producentów. Jedna z organizatorek (Zuza) mówi: „Jak widać na przykładzie naszego targu, transakcja kupno-sprzedaż może mieć ludzką twarz, co więcej może być ruchem społecznym. Zakupy żywności nie muszą być bezmyślną, nawykową czynnością. Nawet nie powinny.” (cytat pochodzi z tekstu na temat targu na stronie: http://wrzacakuchnia.pl/2013/01/lokalnie-zdrowo-le-targ/)

Le Targ dla Saskiej Kępy : każdy czwartek/sobota (10-19)
ul.Królowej Aldony 5 / Szara Cegła

Le Targ dla Powiśla : każdy piątek (10-18)
ul.Solec 44 / Klub Solec 44

Le Targ dla Śródmieścia : 14.04. niedziela (11-18)
ul.Żurawia 32/34 / Bufet Centralny

Le Targ Regionalia 2013 : 19-21.04.2013 pt,sb,nd (10-18)
ul.Marsa 56c / Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska

Le Targ dla Pragi : 12.05. sobota (10-18)
ul. Inżynierska 3 / Zagłębie Artystyczne Inżynierska

Le Targ Plac Zabaw – start: 19.05.2013
ul. Myśliwiecka 9 / Plac Zabaw : każda niedziela (10-18)
… w razie niesprzyjającej pogody (deszcz) atrakcje przeniesione do:
ul. Nowy Świat 27 / Klub Powiększenie

Aktualności: https://www.facebook.com/LeTargMarket

Tygiel Poznań

Pierwsze spotkanie miało miejsce w tym roku w Wielki Czwartek przed Wielkanocą. Pisaliśmy o tym w Biokurierze.

Jak planują organizatorzy Tygiel pojawiać się będzie co dwa tygodnie w czwartki, z nadzieją iż wraz ze wzrostem zainteresowania wydarzeniem, uda się je organizować nawet co tydzień. Odbywa się w samym centrum miasta: przy ul. 27 Grudnia 11, w nowopowstałym Studio REforma – łączącym centrum designu z restauracją, w godzinach 13-21.
Kontakt: 608 551 140
reforma@reforma-studio.pl

Kupić można było m.in. kozie sery od Marka Grądzkiego, przetwory tradycyjne, wędliny, wędzone ryby spod Mosiny, znane hiszpańskie oliwy Casas de Hualdo a także świeżo mielone kawy i ekologiczne jajka z Wielkopolski, Wędliny Dr. Maryniaka, łomnickie sery oraz pierogi, pierogi wągrowskie z Gryszczeniówki.
Podobna oferta dobrej żywności prosto od producentów będzie dostępna za każdym razem. Można liczyć na produkty „codziennej potrzeby” jak mleko czy chleb w dobrych cenach, bo będzie to towar prosto ze źródła. Mniej więcej połowa z dostępnych produktów nieprzemysłowych będzie ze znakiem żywności ekologicznej.

Aktualności na stronie:
https://www.facebook.com/TYGIELbyREforma

Jarmark BoZeWsi Trójmiasto

Ta impreza to inicjatywa studencka koła naukowego Strateg (to organizacja działająca przy Instytucie Organizacji i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim od 1996 roku). Celem jest zbliżenie producentów, także ekologicznych, i konsumentów, by ułatwić zakup lokalnej, nieprzetworzonej, zdrowej żywności, a przez to także zbudować świadomość dobrego żywienia. Pisaliśmy o tym w Biokurierze.

Kontakt: 515 177 097, damian_olszewski@onet.pl   http://www.knstrateg.pl

Pierwszy targ świeżych owoców i warzyw, produktów nabiałowych i rozmaitych przetworów odbył się 1 marca od 15.00-19.00. Będzie miał miejsce cyklicznie co dwa tygodnie w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie, ul. Stary Rynek Oliwski 15 (wejście od ul. Cystersów). Wstęp wolny.
Zakupić można było między innymi:
– zdrowe warzywa prosto od dwóch kaszubskich rolników,
– kiełbasę, miód pitny, piwo pszeniczne i inne domowe przysmaki dostarczone przez Izbę Smaku i Trunków Domowych w Parparach,
– pyszne kozie sery wytworzone w Gospodarstwie Kaszubska Koza,
– tradycyjny Miód Pszczółkowski od Gminnego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach,
– oliwę i wino o prozdrowotnych właściwościach i niepowtarzalnym smaku
– tradycyjnie wytwarzane, zdrowe, wędliny bez konserwantów, wzmacniaczy smaków czy innych chemicznych dodatków- J.M. Spychalscy
– zioła: jadalne oraz dekoracyjne, zarówno w doniczkach, jak i opakowaniach- od: Ogrodnictwo Lawenda.
Aktualności na stronie:
https://www.facebook.com/bozewsi

Krótka Droga Wrocław

Bazar żywności ekologicznej organizowany jest we Wrocławiu co tydzień w sobotę w kawiarni Falanster przy ulicy Św. Antoniego 23.

Godziny: 11.00 – 13.30.
Działanie bazaru koordynuje Beata Wideł z kawiarni Falanster (609 661 330).
Celem jest umożliwienie zakupów produktów ekologicznych bezpośrednio od rolników i producentów. Konsument spotka tu rolników z regionu Dolnego Śląska. Można zakupić certyfikowaną żywność ekologiczną: owoce, warzywa, nabiał (w tym produkty z mleka koziego), pieczywo, jajka oraz przetwory.
Aktualności: https://www.facebook.com/pages/FALANSTER/106920873872

Eko bazar Lublin

Bazar produktów wyłącznie ekologicznych, wprost od lokalnych producentów, odbywa się w każdą sobotę w godzinach 08:00 – 17:00 pod adresem: ul. Bramowa 4 i 6 w Lublinie na Starym Mieście. Jest możliwość zaparkowania samochodu.
Kontakt: 785 626 340 (Katarzyna Wasąg)
kasia@ekobazar.org
Można kupić owoce, warzywa z Kozienic i Grądów, nabiał, pieczywo a nawet co ciekawe produkty z  korzenia żeń-szenia i jego sadzonki.
Informacje i aktualności:

Jarmark Toruński

Jarmark odbywa się w każdą pierwszą sobotę miesiąca w Toruniu. Organizatorami są rolnicy z Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN.
www.eko-lan.pl
bio@biobabalscy.pl

oprac. Małgorzata Górska

Brak postów do wyświetlenia