Teraz czytasz...
Dobre Żniwa 2014. Garść nowości i inspiracji
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Dobre Żniwa 2014. Garść nowości i inspiracji

140 uczestników, kilkanaście prezentacji, spotkania pomiędzy sprzedawcami, rolnikami a przetwórcami – XI edycja Dobrych Żniwa spotkała się z wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Sprawdźcie o czym rozmawiano?

Te dwa dni to dobra okazja dla eko rolników do spotkań, rozmów, ale także inspiracji płynących z Polski i zagranicy. Wśród tematów poruszanych na seminarium znalazło się działanie kooperatyw spożywczych, ekologicznego gospodarstwa nasiennego i sadu a także informacje dotyczące trendów na rynku ekologicznym w Polsce, Niemczech i na świecie. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele różnego rodzaju przedsięwzięć łączących rolników ekologicznych z konsumentami (dowóz paczek z eko produktami bezpośrednio do klientów). Wymieniono wiele kontaktów, jest szansa, że zaprocentują one w przyszłości. W ciągu najbliższych dni szerzej przedstawimy niektóre z poruszanych tematów. Na początek dwie istotne informacje.

1. Za mało eko warzyw na rynku…

Cykl prezentacji otworzyło krótkie wystąpienie Michała Rzytkiego, z Wydziału Rolnictwa Ekologicznego w Ministerstwie Rolnictwa. Zaprezentował on aktualną sytuację na rynku żywności ekologicznej w Polsce.

Najważniejsze wnioski? Na polskim rynku brakuje bio warzyw. Ich uprawy zajmują jedynie 1,5% uprawianego ekologicznie areału. –Potrzebne jest nastawienie na rozwój lokalnej produkcji, rynku i przetwórstwa – zwrócił uwagę Michał Rzytki. Aktualnie wiele surowców z Polski jest eksportowanych, przetwórni jest stosunkowo mało (W Polsce przypada 80 gospodarstw na jedną przetwórnię a np. w Niemczech 3 gospodarstwa na przetwórnię). –Problemem jest także niska skłonność polskich rolników do zrzeszania się. W Polsce działają zaledwie 4 grupy producenckie (3 w województwie lubelskim) – dodał Michał Rzytki.

 

2. Będą kształcić eko rolników

Bardzo cenną informacją, którą zaprezentowano podczas Dobrych Żniw była wiadomość o tym, że w Grzybowie powstanie Ekologiczny Uniwersytet Ludowy, który w ramach dwuletniego kursu (połączonego z praktykami w gospodarstwach) kształcił będzie rolników ekologicznych.

Więcej na temat Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie: Grzybów. Uniwersytet Ludowy będzie kształcił rolników ekologicznych

Poniżej publikujemy kilka zdjęć ze spotkania:

Zobacz także


Organizatorem Dobrych Żniw jest Stowarzyszenie Ziarno prowadzone m.in. przez Ewę i Petera Stratenwerth.

tekst i zdjęcia: Karol Przybylak ( tt: @KarolPrzybylak )

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.