Teraz czytasz...
Czekolada wegańska i ekologiczna? W 2021 roku będzie jej coraz więcej [analiza eksperta]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Czekolada wegańska i ekologiczna? W 2021 roku będzie jej coraz więcej [analiza eksperta]

Avatar photo

Coraz więcej konsumentów zwiększa udział produktów roślinnych w diecie i zwraca uwagę na ekologiczne aspekty produkcji. Dotyczy to także czekolady. Analizą rynkową dzieli się Tomasz Sienkiewicz z Manufaktury Czekolady.

W Polsce Przybywa wegan i wegetarian

Około 1 mln dorosłych Polaków to wegetarianie i weganie, zaś 43 proc. przyznaje, że nie rezygnując ze spożycia mięsa całkowicie, mocno je ogranicza. Ponadto, niemal 12 proc. Polaków nie pije mleka i nie je produktów mlecznych, a niemal tyle samo nie je jaj i produktów jajecznych – czytamy w raporcie organizacji Roślinnie Jemy.

– Widać tutaj ogromny potencjał, a mimo to zaledwie 5 proc. wszystkich nowych słodyczy, które pojawiły się na rynku między 2015 a 2019 rokiem, to produkty wegańskie – komentuje Tomasz Sienkiewicz.

W Polsce wciąż brakuje wegańskich czekolad, które będą nie tylko pyszne, ale i wysokiej jakości. Być może odpowiedzią na te potrzeby będą produkty nowej marki Las Vegan’s, która niedawno z powodzeniem zakończyła akcję crowdfundingową.

W ofercie nowej marki znajdą się w niej wegańskie czekolady mleczne oraz m.in. batony czy owoce w czekoladzie. Produkty będą posiadać certyfikat ekologiczny.

Eko ma znaczenie

Kolejnym ważnym aspektem, który w przyszłym roku może odegrać znaczącą rolę na rynku, jest temat ekologii. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, 26,4 proc. Polaków dokonując decyzje zakupowe bierze pod uwagę walor ekologiczny. To w porównaniu z wynikiem 22,2 proc. w roku ubiegłym wskazuje na tendencję wzrostową.

Ekologia to nie tylko sposób produkcji, ale opakowanie. W trosce o środowisko konsumenci będą stawiać na produkty w opakowaniach wykonanych z ekologicznego tworzywa, a nawet iść o krok dalej i szukać produktów z opakowaniami w pełni kompostowalnymi w warunkach domowych.

– Okazuje się, że w przypadku czekolady tradycyjne sreberko i folia mogą zostać zastąpione papierem – mówi Tomasz Sienkiewicz.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.