Teraz czytasz...
Chcesz zostać rolnikiem ekologicznym? Wkrótce rusza kurs
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Chcesz zostać rolnikiem ekologicznym? Wkrótce rusza kurs

 

Od 2014 roku Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZIARNO realizuje projekt pt.: „Ekologiczny Uniwersytet Ludowy (EUL) – innowacyjna metoda uczenia”. W ramach projektu odbędą się dwa 2-letnie kursy przygotowujące do prowadzenia gospodarstwa ekologicznego. Projekt jest dofinansowany przez duńską Fundację Velux, dzięki temu udział w kursach jest bezpłatny.

Zależy nam, aby w trakcie kursu kłaść nacisk na to, co zawsze leżało u podstaw uniwersytetów ludowych, czyli praktykę. W ciągu kursu, studenci odbędą w sumie 14 miesięcy praktyk we wzorcowych, certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych z całej Polski. Tam będą mogli się m.in. nauczyć jak uprawiać warzywa od państwa Dobrodziej, Bogdan Chara zdradzi im tajniki starych odmian zbóż, Robert Kuryluk pokaże na czym polega uprawa różnych odmian dyni, a Peter i Ewa Stratenwerth nauczą wypieku chleba i robienia sera. Poprzez pobyt w Ośrodku Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni „PLUS” EKO „Szkoła życia” praktykanci będą mogli zaobserwować jak łączyć uprawę ekologiczną z działaniami na rzecz osób wykluczonych.

Praktyka będzie wzbogacona o teorię, z którą studenci zapoznawać się będą podczas cyklicznych zjazdów w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie oraz kilkudniowych wizyt w szczególnie interesujących gospodarstwach. W czasie 8 zjazdów w gospodarstwach będzie można zapoznać się ze specyfiką co najmniej 22 różnych gospodarstw ekologicznych w Polsce. W czasie czterech 3-tygodniowych zjazdów w Grzybowie studenci wezmą udział w 4 blokach tematycznych: Ziemia, Rośliny, Zwierzęta, Człowiek. W ramach bloków tematycznych nabędą konkretną wiedzę i umiejętności w zakresie ekologicznego gospodarowania, ale też – zgodnie z tradycją uniwersytetów ludowych –  nauczą się pracy zespołowej, będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych w dziedzinie sztuki i rzemiosła, stawiać pytania i dyskutować o ważnych kwestiach  współczesnego świata jak suwerenność żywnościowa, zmiana klimatu czy przyszłość rolnictwa.

W sumie będzie to ponad 100 dni nauki stacjonarnej. Wśród wykładowców i prowadzących zajęcia będą zarówno profesorowie uczelni wyższych – jak Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz doświadczeni praktycy, prekursorzy rolnictwa ekologicznego – jak m.in.  Mieczysław Babalski czy Peter Stratenwerth.

Program został opracowany przez międzynarodowy zespół (szwajcarsko-duńsko-niemiecko-bułgarsko-polski) w ramach projektu Erasmus+ „Budowanie kompetencji kluczowych a pedagogika uniwersytetów ludowych w Europie XXI wieku”. Jest on tak skonstruowany, aby spełniał wymogi kwalifikacyjnego kursu zawodowego dla zawodu rolnik. Oznacza to, ze chętnie będą mogli przystąpić do państwowego egzaminu w tym zawodzie.

Rozpoczęcie pierwszego kursu – 1 września br. Będzie on trwał do sierpnia 2017 r. Rekrutacja na pierwszy kurs trwa do 25 lipca 2015r.

W ramach projektu uruchomiona została strona Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego (www.eul.grzybow.pl), na której znajdują się bardziej szczegółowe informacje. Można na niej znaleźć zasady rekrutacji oraz harmonogram pierwszego kursu. Zapraszam również do odwiedzenia strony naszego Stowarzyszenia (www.ziarno.grzybow.pl).

Jesteś zainteresowany/a? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
eul@grzybow.pl

Ewa Smuk-Stratenerth (tel. 606 805 900)
Karol Juros (tel. 500 381 231)

Zofia Włodarczyk

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.