Teraz czytasz...
Bio Planet. 2 miliony zysku w I kwartale. Będą przejęcia?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Bio Planet. 2 miliony zysku w I kwartale. Będą przejęcia?

Avatar photo

Spółka Bio Planet S.A odnotowała w I kwartale 2022 r. 56,3 mln zł przychodów oraz 2 mln złotych zysku netto. Zarząd uważa, że model biznesowy sprawdza się w trudnym okresie i pozwala prowadzić rentowną działalność. Polityka dywidendowa i inwestycje nie są zagrożone.

Prezes Bio Planet S.A., Sylwester Strużyna uważa, że problemy branży są przejściowe. Spółka jest dobrze przygotowana na bardziej wymagające czasy i ma wszelkie powody by liczyć na wzrost skali biznesu dzięki przeprowadzanym inwestycjom lub, jeśli wyceny będą atrakcyjne, potencjalnym przejęciom.

Bio Planet nie wyklucza przejęć

„Uważamy, że obecna sytuacja może być trudniejsza dla podmiotów z naszej branży, natomiast nas skutecznie broni zarówno model biznesowy jak i pozycja rynkowego lidera. Fundamenty Spółki są na tyle zdrowe, że zagrożone nie są ani inwestycje i dalszy rozwój, ani polityka dywidendowa. Obecne trudności uznajemy za przejściowe. Jeśli rynek postawi pod presją interesujące z naszej perspektywy firmy, nie wykluczamy, że będziemy reagować na korzystne wyceny” – mówi Sylwester Strużyna, Prezes Zarządu Bio Planet S.A.

56,3 mln przychodów Bio Planet

Przychody za pierwszy kwartał 2022 r. wyniosły 56,3 mln PLN i były o 4,5% mniejsze niż w pierwszym kwartale 2021 r. kiedy wyniosły 58,9 mln PLN zł. Pomimo spadku przychodów ze sprzedaży Spółka odnotowała w pierwszym kwartale 2022 r.  zysk netto, który wyniósł 2,0 mln PLN oraz zysk EBITDA wysokości 3,2 mln PLN.

Największy potencjalny wpływ na wyniki ma wojna rosyjsko-ukraińska, której kontynuacja wpływa na niepewność konsumencką w Polsce oraz na wzrastające oczekiwania inflacyjne. Przejściowo może to przekładać się na zmniejszenie popytu na niektóre kategorie produktów.

Czytaj także: Bio Planet stabilizuje ofertę na poziomie 7000 produktów (wywiad z Sylwestrem Strużyną)

Sprzedaż on-line rośnie

W strukturze odbiorców Spółki następuje stały wzrost udziału procentowego sklepów online nieprowadzących sprzedaży w obiektach stacjonarnych (z poziomu 17 % w 2021 roku do 20 % w 2022 r.).

Dodatkowo, coraz większa liczba odbiorców prowadzących sklepy stacjonarne realizuje dużą część sprzedaży za pomocą e-sklepów. W pierwszym kwartale Spółka uruchomiła internetową platformę b2b umożliwiającą wdrażanie usługi dropshippingu.

Zobacz także


Wkrótce rusza budowa nowych zakładów

Mimo zawirowań Spółka w mijającym kwartale konsekwentnie realizowała prace przygotowawcze związane z planowanym rozpoczęciem budowy nowych zakładów konfekcjonowania, których budowa rozpoczęła się w pełni w drugim kwartale 2022 r., zaś jej pełne zakończenie i uruchomienie planowane jest na 2023 r.

Uroczyste otwarcie budowy nowego zakładu konfekcjonowania Bio Planet

Czytaj więcej: Bio Planet buduje nowy zakład konfekcjonowania. Prace ruszyły

Bio Planet, czyli…

Bio Planet S.A. jest obecnie liderem wśród dostawców żywności ekologicznej w Polsce. Działalność spółki koncentruje się na konfekcjonowaniu oraz dystrybucji żywności ekologicznej. W ofercie posiada ok. 7,0 tys. indeksów sprzedażowych obejmujących produkty trwałe oraz produkty świeże. Od 2007 roku produkty Bio Planet S.A. posiadają certyfikat AGRO BIO TEST (PL-EKO-07-07904), który jest podstawą kwalifikowania żywności oferowanej przez Spółkę jako żywności ekologicznej (żywności bio).

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.