Białoruś wprowadzi regulacje prawne dotyczące żywności ekologicznej

Białoruś planuje wprowadzenie certyfikacji rolnictwa ekologicznego – zadeklarował Sergei Litvin, członek Stałej Komisji ds. Polityki Rolnej Białoruskiej Izby Reprezentantów.


Stosowna ustawa przeszła już pierwsze czytanie w białoruskim parlamencie.

Produkty ekologiczne będą certyfikowane pod kątem zgodności z krajowymi standardami i wymogami rolnictwa ekologicznego określonymi w przepisach technicznych. Za kontrolę odpowiadać będą akredytowane jednostki certyfikujące. Certyfikowane produkty będą oznaczone jako “ekologiczne”. Procedurę etykietowania powinien określić białoruski Państwowy Komitet Normalizacyjny

zapowiada Sergei Litvin w wypowiedzi cytowanej przez portal eng.belta.by.

Czy będzie można importować białoruską żywność ekologiczną?

Serwis nie informuje o tym, na ile regulacje białoruskie będą kompatybilne z normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Według informacji publikowanych przez Ecoidea.by w 2016 (gdy regulacje były jeszcze projektowane), białoruskie prawo będzie znacznie mniej szczegółowe niż unijne.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Na tym etapie trudno też wyrokować jak sformalizowana zostanie kwestia ewentualnego importu białoruskiej żywności ekologicznej. Biorąc pod uwagę fakt, że przestawienie gospodarstwa na rolnictwo ekologiczne trwa przynajmniej 2 lata, jest jeszcze czas, aby uzgodnić te kwestie.

Białoruś. Żywność ekologiczna i rolnictwo – sytuacja

Serwis Ecoidea.by informuje, że w 2016 roku na terenie Białorusi zaledwie 700 ha uprawianych było ekologicznie (ale nie doprecyzowuje czy również objętych certyfikacją np. europejskich jednostek).

Przeczytaj też: 262 Euro rocznie wydaje przeciętny Szwajcar na żywność ekologiczną. Ile Polak?

Na rynku detalicznym panuje natomiast „greenwashing” producenci używali terminów „eko”, „bio” i „organic” bez ograniczeń. Nowe regulacje mają uporządkować tą kwestię, ale w opinii białoruskich ekspertów raczej nie okażą się skuteczne w zintegrowaniu białoruskich producentów i rolników z zachodnimi partnerami.

Sprawdź więcej informacji na temat: rynek żywności ekologicznej

Brak postów do wyświetlenia