Teraz czytasz...
262 Euro rocznie wydaje przeciętny Szwajcar na żywność ekologiczną. Ile Polak?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

262 Euro rocznie wydaje przeciętny Szwajcar na żywność ekologiczną. Ile Polak?

Avatar photo

Szwajcarzy, Duńczycy i Szwedzi znajdują się na czele zestawienia rocznych wydatków na żywność ekologiczną per capita. Zestawienie opublikował szwajcarski instytut FiBL, który systematycznie zbiera najważniejsze dane dotyczące rolnictwa ekologicznego. Jaki poziom wydatki na żywność ekologiczną wynoszą w różnych krajach?


Zestawienie dotyczy 2015 roku i prezentuje się następująco.

Wydatki na żywność ekologiczną Per Capita

  1. Szwajcaria 262 Euro / rocznie
  2. Dania 191 Euro
  3. Szwecja 177 Euro
  4. Luksemburg 170 Euro
  5. Liechtenstein 142 Euro
  6. Austria 127 Euro
  7. USA 111 Euro
  8. Niemcy 106 Euro
  9. Francja 83 Euro
  10. Kanada 77 Euro

Ile na żywność ekologiczną wydaje przeciętny Polak?

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacuje się (wciąż nie doczekaliśmy się szerokich badań rynkowych) na 1 mld złotych.

Przy uwzględnieniu liczby mieszkańców na poziomie ok.38 mln można przyjąć, że przecięty Polak rocznie wydaje na żywność ekologiczną ok. 6 Euro.

To prawie 44 razy mniej niż przeciętny Szwajcar i prawie 14-krotnie mniej niż przeciętny Francuz. Te różnice zdecydowanie przewyższają dysproporcje rozwojowe pomiędzy Polską a bogatszymi krajami i mogą wskazywać na fakt, że duże znaczenie dla dalszego wzrostu zainteresowania produktami z certyfikatem BIO ma nie tylko zasobność portfela, ale także świadomość konsumencka.

Rynek żywności ekologicznej. Globalnie

Wartość globalnego rynku żywności ekologicznej szacuje się na 80 miliardów Euro.

Największym rynkiem żywności ekologicznej są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Wśród krajów europejskich w czołówce plasują się: Niemcy, Francja i Włochy. Bardzo dynamicznie (wzrost ponad 20% w ostatnim roku) rośnie rynek w Irlandii.

Dane pochodzą z raportu The World Of Organic Agriculture publikowanego co roku przez FiBL i prezentowanego podczas targów BioFach w Norymberdze.

Biokurier dostępny jest w prenumeracie dla sklepów i indywidualnej.

Zobacz także


Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.