Teraz czytasz...
Your Farm – Twoja Farma – zabawka, która odsłania ciemną stronę przemysłowych ferm
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Your Farm – Twoja Farma – zabawka, która odsłania ciemną stronę przemysłowych ferm

 

Rzędy ciasno upchanych kur, świń i krów, sprzęt używany na fermach – metalowe klatki, antybiotyki i pasza bazująca na soi – zabawka stworzona przez organizację Compassion In World Farming ujawnia rzeczywistość znajdującą się za zamkniętymi drzwiami ferm przemysłowych.

„YOUR FARM: zabawka, która nie kłamie” to misternie zaprojektowana, ręcznie wykonana zabawka z miniaturowymi zwierzętami, która formą i wielkością przypomina klasyczne pudełko na lunch. Nad jej stworzeniem  pracowały 3 osoby, a całość prac zajęła ponad 2 miesiące.

Zabawka z przesłaniem

Małgorzata Szadkowska, Manager ds. Kampanii w Compassion in World Farming Polska, mówi:

Połączyliśmy nowoczesny wygląd z satyrą, żeby opowiedzieć historię, jaka stoi za naszym jedzeniem, i zrobić to w całkowicie nowy sposób. Każdego roku 50 miliardów zwierząt zamykanych jest na całym świecie na fermach przemysłowych. Ale nie jest to powszechnie znany fakt. Stworzyliśmy więc Your Farm – zabawkę, która nie kłamie, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda życie zwierząt hodowlanych. To lata świetlne od zabawkowych ferm, jakimi być może sami się kiedyś bawiliśmy, ale zdecydowanie bliżej do rzeczywistości większości zwierząt hodowlanych. Myślę, że ten model całkowicie stawia na głowie dotychczasowe wyobrażenie ferm, jakie przedstawiane jest dzieciom. System produkcji naszego jedzenia jest popsuty. Nie dość, że jesteśmy okłamywani na temat tego, jak powstaje nasze jedzenie, bo reklamy pokazują szczęśliwe zwierzęta, to jeszcze rzadko mówi się o faktach. I chociaż to jest tylko zabawka – to przesłanie, które niesie, nie może być bardziej poważne. Chów przemysłowy powinien się skończyć i powinniśmy wspierać rolników, którzy produkują jedzenie dobrej jakości dbając o dobrostan zwierząt i środowisko. Fermy przemysłowe są całkowitym tego zaprzeczeniem – są wielkim okrucieństwem dla wszystkich zamkniętych tam zwierząt, ale dewastują też środowisko przyczyniając się m.in. do wylesienia, a nawet do pogłębiania problemów społecznych, takich jak bieda, głód czy choroby.

Gra on line

Razem z drewnianym modelem zabawki stworzona została także gra online Your Farm: http://www.ciwf.pl/your-farm .

– Gra online, podobnie jak realna zabawka, pokazuje rzeczywistość ferm przemysłowych, jednak jest i jasna strona naszej zabawki. System można „naprawić”! Uwolnić swoje krowy, świnie i kury z tego ścisku i rozłożyć fermę, żeby stworzyć pastwisko i miejsce, w którym zwierzęta będą mogły swobodnie się wypasać. Ta akcja jest bardzo silną metaforą rozwiązania, dzięki któremu możemy naprawić nasz wadliwy system produkcji żywności – uwolnić zwierzęta z ferm przemysłowych i wypuścić je z powrotem na ziemię – czytamy w komunikacie Compassion In World Farming.

Zobacz także

cytryny, soda oczyszczona i ocet naturalne porządki

Oto klip promujący grę

Compassion in World Farming czyli…

Compassion in World Farming Polska (CIWF Polska) to organizacja, która działa na rzecz poprawy losu zwierząt hodowlanych. Jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming, która powstała 50 lat temu w Wielkiej Brytanii i której celem jest zakończenie przemysłowego chowu zwierząt. CIWF zmienia prawo, pomaga wprowadzać firmom lepsze rozwiązania, a konsumentom dokonywać lepszych wyborów oraz publikuje materiały pokazujące, jak traktowane są zwierzęta hodowlane.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.