Teraz czytasz...
Wyposażenie domowego serowara
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Wyposażenie domowego serowara

Oprócz znajomości przepisu, mleka, podpuszczki i kultur bakterii przy domowym wyrobie serów przyda nam się kilka dodatkowych narzędzi.  Jakich?

Termometr

– temperatura mleka w produkcji serów, jogurtów, kefirów jest bardzo ważna. Kilka stopni więcej lub mniej, ma wpływ na efekt końcowy. Do kontrolowania temperatury mleka (ale i np. wody lub serwatki) używa się termometrów ze szpikulcem lub sondą, które zanurzamy w kontrolowanej cieczy.

Forma do sera

-aby nadać kształt i „ugnieść” ser należy go formować w specjalnej formie serowarskiej.

W tym procesie wycieka zbędna serwatka, ziarna serowe łączą się w jednolitą masę oraz wykształca się naturalna skórka, która stanowi barierę ochronną dla sera podczas procesu dojrzewania. Do wyrobu większości serów prasowanych typu Gouda, Parmezan, Sery Szwajcarskie i inne – możemy mieć jedną uniwersalną formę. Przy wyborze formy pamiętajmy, aby była ona nieco większa niż planowana masa sera – podczas przekładania ziarna serowego do formy, bogate jest ono jeszcze w serwatkę, zatem objętość pierwotnej masy jest większa niż docelowego sera.

Chusta serowarska

-uniwersalna, potrzebna będzie na różnych etapach produkcji. Niezbędna przy wyrobie serów prasowanych – wyściela się nią formę, aby ser można było łatwo z niej wyjąć.

Podpuszczka

do domowego wyrobu polecamy podpuszczkę naturalną, gdyż jest łatwiejsza w dawkowaniu. Podpuszczka mikrobiologiczna jest bardzo silna, używana zazwyczaj na skalę przemysłową, zatem jej dawkowanie (0,5 g na 100 l mleka) może być w warunkach domowych trudne. Najbardziej przyjazna do domowego przetwórstwa jest podpuszczka w płynie, dostarczana przez sklep Serowar.pl w butelce z kroplomierzem; z kolei ta w proszku jest trochę tańsza i ma dłuższy termin gwarantowanej trwałości – wybór należy do Ciebie! Do podpuszczki w proszku warto dokupić wagę, dzięki czemu jej dawkowanie nie będzie sprawiać kłopotu.

Zobacz także

taczka z kwiatami do przesadzenia

Bakteryjna kultura startowa

– dobiera się ją do konkretnego rodzaju sera, jaki chcemy wykonać. W sklepie Serowar.pl w opisach poszczególnych kultur startowych podane są nazwy serów, do których produkcji danej kultury się używa.

Powyżej podaliśmy akcesoria i dodatki absolutnie niezbędne. Jest cała masa innych przyrządów, które mogą ułatwić domowy wyrób, jednak na sam początek nie są konieczne. Są to np. przecinaki do skrzepu (na początku można użyć zwykłego noża), podkłady do obciekania i dojrzewania, rózgi do mieszania, szumówki i sita do wyciągania skrzepu itp. Poza tym do niektórych se
rów stosuje się też inne dodatki – np. do Parmezanu dodaje się lipazę (naturalny enzym), dzięki czemu uzyskuje się pikantniejszy, wyrazisty i „zadziorny” smak. Z kolei do serów typu Gouda przyda się wosk lub pasta ochronna (polioctan), aby powlec i zabezpieczyć ser na czas dojrzewania.

Przeczytaj także: Domowyser? Od czego zacząć

tekst i zdjęcia: JAKUB KRĘŻEL, autor jest pasjonatem i promotorem domowego wyrobu sera. Od kilku lat prowadzi sklep internetowy z akcesoriami dla serowarów serowar.pl. Przy sklepie działa również forum dyskusyjne domowych serowarów.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.