Wykonawca projektu to ktoś, komu powierzymy budowę wymarzonego domu. Powinniśmy zdecydować się na sprawdzoną firmę budowlaną, która zgodnie z harmonogramem i w profesjonalny sposób wywiąże się z umowy. Dzięki solidnej, fachowej i sprawdzonej ekipie budowlanej będziemy mogli cieszyć się nim przez długie lata.
Można budować w systemie gospodarczym, ale on pomału odchodzi już w przeszłość. System ten polegał na tym, że inwestor samodzielnie nadzorował poszczególne prace przy budowie. Zatrudniał fachowców do określonych zadań, a większość z nich wykonywał własnoręcznie. Obecnie ekipom budowlanym powierza się coraz większy zakres prac, w tym kompleksowe wykonanie budowy pod tzw. klucz.
Czym się kierować, wybierając ekipę budowlaną?
- Firma, która wybudowała wiele budynków, posiada doświadczenie niezbędne przy rozwiązywaniu nietypowych problemów. Jej profesjonalizm przekłada się na sprawność oraz szybkość wykonywanej pracy. Potrafi też przewidzieć czas trwania budowy oraz jej poszczególne etapy;
- Wartość ekipy budowlanej najlepiej jest sprawdzić poprzez referencje (np. wśród znajomych, w internecie) bądź odwiedzenie jeszcze nieskończonej przez nią budowy;
- Warto także zapytać o interesujące nas certyfikaty, np. te dotyczące budowania domu z wybranego materiału, a także o to, czy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni;
- Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę budowlaną, dobrze jest porównać ceny rynkowe i poprosić kilka firm o zrobienie tzw. kosztorysu ślepego (wykazu cen robót budowlanych i instalacyjnych). Dzięki niemu można sprawdzić, czy dana ekipa nie zawyża lub nie zaniża cen rynkowych. I pamiętajmy, że najniższe ceny wcale nie muszą stanowić najlepszego wyboru.
Budujemy ekologiczny dom krok po kroku. Zgłoszenie lub pozwolenie na budowę
Po podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą inwestor powinien kontrolować prace budowlane
, np. w miarę możliwości poprzez pojawianie się na budowie lub nawiązanie stałego kontaktu z kierownikiem prac.
Kosztorys budowy
Kosztorys budowlany potrzebny jest do oszacowania przybliżonych wydatków realizacji inwestycji budowlanej i stanowi dokument obrazujący poszczególne etapy budowy. Często musi być dostarczony do banku w celu sprawdzenia wykazu prac wykonywanych przez klienta, ich terminów i ilości potrzebnych na nie pieniędzy. Należy pamiętać, że każdy bank stosuje własne formularze i lepiej jest wcześniej pobrać odpowiedni druk potrzebny np. do wniosku kredytowego. Warto również uwzględnić to, że niektóre banki wymagają potwierdzenia sporządzonego przez przyszłego kredytobiorcę kosztorysu podpisem osoby posiadającej uprawnienia budowlane.
Dokument ten jest szczegółową wyceną wszystkich poszczególnych robót. Wymienia się je w postaci spisu i wydatków koniecznych do ich wykonania, rozłożonych na koszty robocizny, materiałów oraz sprzętów. Zanim zaczniemy sporządzać kosztorys, lepiej jest wcześniej rozpisać szacunkowe koszty, opierając się np. na przeglądarkach internetowych.
W kosztorysie powinniśmy uwzględnić następujące elementy:
- przedmiar robót (opis robót budowlanych w kolejności ich wykonania i podstaw do ustalania ich cen);
- dokumentację projektową (opisy, rysunki niezbędne do realizacji robót budowlanych);
- ceny jednostkowe robocizny, materiałów i sprzętu;
- założenia wyjściowe do kosztorysowania, które ustalił zamawiający (dane techniczne, technologiczne i organizacyjne);
- jednostkowe nakłady rzeczowe;
- przepisy prawne.
Wszelkie opisy zaprezentowane w kosztorysie muszą być jasne i czytelne. Strona tytułowa powinna zawierać m.in. nazwę przedmiotu kosztorysowania i lokalizację budowy, datę opracowania kosztorysu, wartość kosztorysową robót i nazwę jednostki wykonującą roboty.
Kolejnymi elementami składającymi się na kosztorys są: ogólna charakterystyka obiektu, przedmiar robót, kalkulacja kosztów, tabela wartości kosztorysowych robót, wycena wartości nakładów rzeczowych, plan zużycia czynników produkcji i okres realizacji zadań.
Piotr Sobański