Teraz czytasz...
To tylko zapach? Ekologiczne olejki eteryczne
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

To tylko zapach? Ekologiczne olejki eteryczne

Wiele lat temu w książce Andre von Lysabeth „Pranajama. Dynamika oddechu” przeczytałem: „Powietrze jest naszym podstawowym pożywieniem”. Średnio wdychamy i wydychamy około 12 000 l dziennie. Jak konstatuje autor: „W porównaniu z tym 2 l wody i 1 kg pożywienia w postaci stałej wydają się niczym!”. Stwierdzenia te otworzyły mi oczy.

Zdałem sobie sprawę, iż zapachy, jakimi się otaczamy, są de facto częścią naszego pożywienia. W dzisiejszych czasach otacza nas głównie aura kosmetyków, perfum, środków do prania i sprzątania, odświeżaczy powietrza itp. Składniki zapachowe naszego najbliższego środowiska przyswajamy stale, bez najmniejszej przerwy. Dlatego istotne jest, byśmy otaczali się naturalnymi zapachami, olejkami eterycznymi niosącymi ze sobą bogactwo biologicznie aktywnych związków lotnych.

Dlaczego wiążę naturalny zapach ze zdrowym odżywianiem?

To proste: podstawą zdrowego funkcjonowania jest uzyskiwanie energii ze zdrowego jedzenia, picia i oddychania zdrowym powietrzem. Krakowski smog oczywiście nie sprzyja zdrowiu mieszkańców. Sytuacja jest także oczywista w przypadkach uciążliwości zapachowej wywołanej pracą zakładów przemysłowych, ferm hodowlanych czy wysypisk śmieci, choć i tu wiele skarg napotyka na trudności ze względu na brak konkretnych uregulowań prawnych. Prace nad nimi trwają, jednak zapach to temat trudny do ujęcia w ramy i jednocześnie subtelny. Zapach przyjemny dla jednej osoby kogoś innego może przyprawić o ból głowy, z czym wiąże się kolejny temat:

Perfumy – tak, ale tyko ekologiczne. Dlaczego? Otóż składniki powszechnie dostępnych perfum nie pochodzą z upraw ekologicznych. W zdecydowanej większości nie pochodzą z żadnych upraw, bo syntetyzuje się je z ropy naftowej lub odpadów przemysłu papierniczego, a nie z roślin.

Sprawdzaj składy kosmetyków i środków czystości

Oprócz składów żywności warto poznawać także składy kosmetyków i środków czystości, bo stosujemy je na co dzień w domu. Środki do prania i sprzątania nie tylko porządkują nasze otoczenie, ale też wypełniają powietrze zapachem świeżości, o ile ich zapach jest naturalny. Natomiast sztuczne zapachy oznaczają oddychanie potencjalnie szkodliwymi związkami.

Syntetyczne środki zapachowe w nadmiernej ilości mogą szkodzić zdrowiu, a UE zwraca obecnie uwagę na niebezpieczeństwa alergii związane z zapachami i publikuje listę 26 potencjalnych alergenów zapachowych. Ponadto mogą one prowadzić do nadmiernej pobudliwości i nadwrażliwości. Warto więc wybierać takie płyny i proszki, na których producent deklaruje pełen skład, włącznie z pochodzeniem użytych dodatków zapachowych. Nawet w środkach czystości opisywanych jako naturalne czy ekologiczne znajdziemy zapachy „bliskie naturze”, czyli syntetyczne, ale o mniej intensywnych zapachach niż te znane z produktów konwencjonalnych czy też mieszanki naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych. Na szczęście na rynku są też produkty, których zapachy uzyskiwane są wyłącznie z olejków eterycznych w 100% pochodzących z upraw ekologicznych.

Zobacz także


Produkty dla osób wrażliwych i małych dzieci

Dla osób bardzo wrażliwych i małych dzieci najlepiej nadają się produkty pozbawione dodatków zapachowych. Podkreślam: bez dodatków zapachowych nie równa się bezzapachowy. Informacja o tym, że produkt jest bezzapachowy może bowiem oznaczać, że użyto mnóstwo chemii, by zniszczyć możliwość odczuwania jego zapachu. Wbrew oczekiwaniu taki produkt nie jest więc bardziej bezpieczny.

„Zapachowy hałas”

Zapach to najbardziej pierwotny środek komunikacji. Substancje zapachowe niosą wiele istotnych informacji o zdrowiu, jakości pokarmu, atrakcyjności, wpływają na emocje i zachowania. Gdy czujemy miły zapach, odczuwamy głęboką przyjemność. Natura stosuje zapachy oszczędnie. Tymczasem dziś mamy często do czynienia ze swoistym syntetycznym hałasem zapachowym. Sztucznych aromatów jest natłok, zagłuszają siebie nawzajem i blokują przekazywanie informacji niesionych z zapachem.

Nie od dziś wiadomo, że zapach wpływa na sposób przeżywania rzeczywistości. Człowiek od dawien dawna stosował kadzidła i pachnące zioła dla zdrowia, przyjemności czy podniesienia rangi jakiejś uroczystości. Zadbajmy o to, by zapachy w naszym najbliższym otoczeniu nie były agresywną chemią. Niech będą łagodne i zdrowe. Bo są istotnym składnikiem powietrza, którym oddychamy, naszego podstawowego pożywienia. Esencje z lawendy, trawy cytrynowej czy nagietka z pewnością lepiej smakują naszym organizmom niż zapach „górskiej łąki” z syntezy chemicznej. Warto świadomie wybierać produkty, które mają wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Smacznego oddychania!

Ireneusz Klawikowski

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.